Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Z renty socjalnej na rentę z tytułu niezdolności do pracy

23.07.2015
Autor: Grzegorz

Mam porażenie czterokończynowe. Czy mogę ubiegać się o rentę stałą, ponieważ cały czas mam przyznawaną na okres 3 lat? I czy mogę przejść z renty socjalnej na rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy? Bo z tego, co czytałem, ta druga jest wyższa.

Szanowny Panie,

W pewnych sytuacjach jest możliwe przejście z renty socjalnej na rentę z tytułu niezdolności do pracy, ale niestety nie zawsze.

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • został uznany za niezdolnego do pracy,
  • ma wymagany - stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy - okres składkowy i nieskładkowy,
  • niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego), określonych w art. 57 ust. 1 pkt 3 Ustawy emerytalnej, albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Więcej informacji o rencie z tytułu niezdolności do pracy znajdzie Pan na stronie internetowej ZUS.

Aby przejść z jednego świadczenia na drugie (zwykle renta z tytułu niezdolności do pracy jest korzystniejsza), muszą być spełnione wszystkie wymienione wyżej warunki. Należy mieć odpowiedni staż pracy oraz muszą powstać nowe okoliczności zdrowotne, np. znaczne pogorszenie stanu zdrowia. Dlatego niezbyt często osobom pobierającym rentę socjalną udaje się przejść na rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas