Ulgi na przejazdy
Witam serdecznie, mam do Państwa pytanie: jakie przysługują ulgi na przejazdy dla osoby niepełnosprawnej z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności? Chodzi mi o ulgi: na PKP oraz PKS, jak również komunikację miejską. Mam powyżej 26. roku życia. Czy należą mi się również jakieś dofinansowania, np. do szkoleń, studiów (pomijając program PCPR "Aktywny Samorząd" oraz wykluczając pomoc materialną z potencjalnej Uczelni)? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź. Z wyrazami szacunku.
Szanowny Panie,
Osoby z niepełnosprawnością mają prawo do korzystania z ulg i przywilejów w przejazdach pociągami. Jednak nie podał Pan informacji, dotyczącej choćby rodzaju niepełnosprawności ani miejsca zamieszkania, które również bierze się pod uwagę, określając uprawnia do ulgi. Biorąc pod uwagę jedynie informacje zawarte w pytaniu, mogę się opierać na kryteriach dotyczących rencistów i emerytów, którzy mają prawo do dwóch jednorazowych przejazdów w ciągu roku kalendarzowego z ulgą 37 proc. w 2. klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych. Należy pamiętać o tym, że bilet na przejazd „tam i z powrotem” jest traktowany jako dwa oddzielne przejazdy.
Emeryci i renciści nie mają zniżek w autobusach PKS.
Natomiast ulgi w komunikacji miejskiej dla osób niepełnosprawnych są różne w różnych miastach Polski, z tego względu, że są ustalane poprzez uchwały władz danej gminy. Informacji można szukać na stronach internetowych komunikacji miejskiej w danym mieście zamieszkania.
Odnosząc do kwestii dofinasowania do kształcenia ustawicznego (studiowania), pomijając program „Aktywny samorząd”, może Pan poszukać w swoim miejscu zamieszkania np. organizacji, która działa na rzecz aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, która realizuje ciekawe projekty względem Pana zainteresowań i możliwości, uwzgledniające np. dofinansowanie do kontynuacji nauki (czesnego, zakupu podręczników), szkoleń w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Polecam np.:
- Centrum Integracja Gdynia, które w zależności od realizowanego projektu działa na obszarze pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim lub na terenie całego kraju. Każdego roku realizuje projekty w zakresie aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością. Projekty dotycza różnych form wsparcia, dlatego warto być w stałym kontakcie z pracownikami Centrum, by mieć wiedzę na temat nowo realizowanych projektów.
- Fundacja Aktywizacja działa na terenie pomorskim i kujawsko-pomorskim. Realizuje projekty mające na celu podnoszenie umiejętności zawodowych i psychospołecznych osób z niepełnosprawnością oraz wprowadzanie ich na otwarty rynek pracy. Na pewno warto również być z nimi w kontakcie i czerpać z możliwości, jakie dają projekty.
- Kolejną możliwością jest poszukiwanie na własną rękę szkoleń dofinansowywanych częściowo lub w całości ze środków Unii Europejskiej. Wystarczy wpisać w przeglądarkę odpowiednie hasło, nazwę szkolenia, które nas interesuje, dopisując informacje o dofinansowaniu z Unii Europejskiej (EFS).
- Szerokie możliwości uczestnictwa w bezpłatnych (finansowanych, dofinansowanych) szkoleniach, warsztatach, kursach, daje też Baza Organizacji Pozarządowych (NGO).
- Warto zapoznać się z zasobami, jakimi dysponuje uczelnia. Na stronach internetowych uczelni często można znaleźć ciekawe bezpłatne szkolenia lub koła naukowe, które działa na terenie uczelni.
Z poważaniem,
Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia