Czy trzeba stawić się na komisję odwoławczą?
Jeżeli nie zgłoszę się na komisję odwoławczą do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, to czy będzie w mocy orzeczenie z powiatu? I drugie pytanie: czy komisja wojewódzka może obniżyć mi stopień niepełnosprawności? Problem mój polega na tym, że mam amputowaną nogę na wysokości pachwiny, choruję na mięsaka kości, mam 52 lata, rentę z KRUS-u przyznaną na stałe, a Powiatowy Zespół nie chce przyznać mi niepełnosprawności na stałe.
Szanowny Panie,
Zgodnie z informacjami, jakie uzyskaliśmy w Wojewódzkim Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności (WZON), jeśli złożył Pan odwołanie do WZON i nie zgłosi się Pan na komisję (a we wniosku lekarz nie napisał, że nie może się Pan osobiście stawić się na komisji), wówczas sprawa pozostaje nierozpatrzona, a Pana orzeczenie pozostaje nieprawomocne.
Jeśli zmienił Pan zdanie, to wystarczy złożyć do WZON pismo informujące o rezygnacji ze składania odwołania. Dopiero wówczas orzeczenie wydane przez Powiatowy Zespół Orzekania o Niepełnosprawności (PZON) pozostanie niezmienione i prawomocne.
Wojewódzki Zespół Orzekania o Niepełnosprawności może zmienić zapisy w orzeczeniu wydanym przez PZON.
Obecnie wiele orzeczeń wydawanych jest na czas określony. Orzeczenia wydawane w związku ze zmianą przepisów dotyczących wydawania kart parkingowych zwykle wydawane są na czas określony.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie