Czy mogę się ubiegać o dodatek pielęgnacyjny?
Od 3 lat oczekuję na endoprotezę lewego biodra, teraz jestem po dwóch operacjach lewego oka – odklejenie siatkówki, sam nie mogę nawet wyjść do lekarza, a co dopiero palić węglem w CO itp. Ze względu na oko nie mogę się schylać, podnosić i wykonywać fizycznych prac, o wszystko muszę prosić innych, choć nie jestem obłożnie chory. Czy w tej sytuacji mogę się ubiegać o dodatek pielęgnacyjny?
Szanowny Panie,
Mamy niestety zbyt mało informacji, by precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, nie wiemy np. czy posiada Pan orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie ZUS o niezdolności do pracy, dlatego trudno nam odpowiedzieć wprost na Pańskie pytanie.
Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest w celu częściowego pokrycia kosztów wynikających z niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji oraz pomocy innej osoby w codziennym funkcjonowaniu. Dodatek pielęgnacyjny jest świadczeniem bardzo często mylonym z zasiłkiem pielęgnacyjnym. Tymczasem zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można pobierać tych dwóch świadczeń równocześnie. Dodatek pielęgnacyjny przysługuje:
- osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy i samodzielnej egzystencji,
- osobie, która ukończyła 75. rok życia i otrzymuje świadczenie emerytalne lub rentowe.
Jeśli jest Pan świadczeniobiorcą w ZUS, tj. otrzymuje Pan rentę lub emeryturę, może Pan wystąpić w najbliższym oddziale ZUS z wnioskiem o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego. Więcej informacji o dodatku pielęgnacyjnym znajdzie Pan na naszym portalu.
Jeśli nie jest Pan świadczeniobiorcą w ZUS, może Pan wystąpić do Miejskiego/Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Po uzyskaniu orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności będzie Pan mógł wystąpić z wnioskiem o zasiłek pielęgnacyjny.
Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem przyznawanym w celu pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
- dziecku z niepełnosprawnością,
- osobie z niepełnosprawnością powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- osobie z niepełnosprawnością powyżej 16. roku życia, legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21. roku życia,
- osobie, która skończyła 75 lat (która nie ma ustalonego prawa do dodatku pielęgnacyjnego).
Więcej informacji dotyczących zasiłku pielęgnacyjnego znajdzie Pan na naszym portalu.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie