Na wszelki wypadek
Dzięki rozwojowi nowych technologii pojęcie „świadczenia pracy" rozszerzyło się. Coraz częściej wykonujemy pracę dla określonej firmy, nie tylko w jej siedzibie, ale w innych miastach, w domu, środkach komunikacji, w Polsce i poza jej granicami. Żyjemy szybko, z trudem oddzielając sprawy zawodowe od prywatnych, nie wiedząc, czy uraz, który nam się przydarzył, jest wypadkiem przy pracy, czy już nie?
DEFINICJA - (na podstawie art. 3 ust. 1 Ustawy z dnia 30.10.2002 r. o ubezpieczeniach społecznych z tytułu wypadków przy pracy] - wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodującą uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą, tj. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia przełożonych, albo w czasie, gdy pracownik pozostawał do dyspozycji pracodawcy w drodze między jego siedzibą a miejscem świadczenia pracy.
ZDANIEM EKSPERTA: Katarzyna Orlak, prezes Stowarzyszenia „Zdrowa
Praca": Na trudności można też trafić w ZUS, gdy np. zakład żąda dodatkowych dokumentów lub nie jest w stanie dotrzymać ustawowych terminów. Dlatego po każdym zdarzeniu, które naraża nas na uszczerbek na zdrowiu, a wiąże się z pracą, powinniśmy nade wszystko zadbać o potwierdzenie zgłoszenia wypadku, sprawdzić, czy wypadek nie zaistniał z winy pracodawcy, przeczytać dokładnie protokół powypadkowy, zanim go podpiszemy, a uwagi do niego złożyć na piśmie. Ci, którzy nie radzą sobie z procedurą, albo chcą zasięgnąć porady, mogą zgłosić się do inspektorów PIP, albo do naszego stowarzyszenia, w którym udzielamy pomocy ofiarom wypadków przy pracy. |
Są trzy szczególne rodzaje wypadków przy pracy: śmiertelny - gdy zgon poszkodowanego nastąpił, w czasie maks. 6 miesięcy od dnia wypadku; zbiorowy - gdy w tym samym zdarzeniu urazom uległy co najmniej 2 osoby; ciężki - gdy jego efektem jest ciężkie uszkodzenie ciała albo rozstrój zdrowia, naruszający podstawowe funkcje organizmu, choroba nieuleczalna, zagrażająca życiu, albo psychiczna, całkowita lub częściowa niezdolność do pracy w zawodzie, trwałe, oszpecenie lub zdeformowanie ciała.
„ZŁAMANIE SZYFRU"
- Zdarzenie jest nagłe, gdy jego czas nie przekracza 1
dniówki roboczej (od rozpoczęcia do zakończenia pracy).Nagły jest
wypadek, gdy maszyna ucina palce, ale też nagły jest zawał, nawet
gdy trwa kilka godzin. Nagły może być też uraz, którego skutki
ujawniają się po tygodniu, miesiącu czy latach. Ważne, ile trwało
dane zdarzenie.
O przyczynie zewnętrznej (a istnieje ich spory zbiór), mówi się
wtedy, gdy uraz został wywołany czynnikiem zewnętrznym: materialnym
np. przez urządzenie (pojazd też), spadający segregator, zderzenie
z podłogą; ludzkim, np. agresja klienta, stres wywołany
nieporozumieniem z szefem; i organizacyjnym, np. brak badań
lekarskich, niewłaściwie szkolenie bhp.
Przyczyna zewnętrzna może wystąpić obok wewnętrznej, czyli tkwiącej
w organizmie poszkodowanego, np. choroba wieńcowa - o której
pracownik może dowiedzieć się podczas wypadku, gdy stres lub uraz
pogorszyły stan chorobowy - co trzeba koniecznie udowodnić!
Z urazem mamy do czynienia wówczas, gdy na skutek czynnika zewnętrznego doszło do uszkodzenia tkanek lub narządów ciała. Wypadek może wiązać się z pracą: czasowo (w godzinach pracy), miejscowo (w siedzibie pracodawcy, w lokalu do niego należącym, wynajmowanym etc.) lub funkcjonalnie (czynnością na rzecz pracodawcy - niezależnie od czasu i miejsca). Jeśli np. jesz obiad z klientem firmy poza biurem, to nadal jesteś w pracy; ale jeśli jesz obiad sam, a przerwa na posiłek nie jest wliczona do czasu pracy, to nawet gdy jesteś w firmowej stołówce - nie jesteś w pracy.
Zdarzenie nie ma związku z pracą, gdy w czasie na nią przeznaczonym pracownik wykonuje takie czynności, które nie wynikają z zatrudnienia lub są z nim sprzeczne.
WYPADEK i co dalej, czyli PROCEDURA POWYPADKOWA:
1) Uwaga! Najszybciej, jak się da, poszkodowany (sam albo przez członka rodziny, innego pracownika, który widział zdarzenie) zgłasza wypadek - najlepiej zrobić to pisemnie (!), choć nie ma takiego wymogu formalnego - swojemu pracodawcy (podmiotowi, na rzecz którego wykonywał pracę).
2) Pracodawca udziela pierwszej pomocy ofiarom i zabezpiecza
miejsce wypadku do czasu jego oględzin i finalnego ustalenia
przyczyn zdarzenia. Zmiany są możliwe tylko wtedy, gdy trzeba
ratować ludzi lub mienie albo zapobiec innemu
niebezpieczeństwu.
3) Bez względu na swoją opinię, co do statusu zdarzenia, pracodawca
niezwłocznie powołuje (i pokrywa koszty działalności) zespół
powypadkowy, który bada okoliczności i przyczyny zdarzenia,
zwłaszcza czy miało ono związek z pracą.
4) Również niezwłocznie pracodawca informuje właściwy inspektorat Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) oraz prokuratora o wypadku ciężkim, śmiertelnym lub zbiorowym.
5) W ciągu 14 dni od daty zgłoszenia wypadku zespół powypadkowy
sporządza w 3 egzemplarzach (dla pracodawcy, poszkodowanego lub
jego rodziny, dla ZUS): w przypadku pracownika -protokół
powypadkowy,
a dla poszkodowanych świadczących pracę na innej podstawie albo
takich, którzy ulegli wypadkowi w drodze do/z pracy - kartę
wypadku.
6) Poszkodowany jest zapoznawany z protokołemprzed jego zatwierdzeniem i może zgłosić zastrzeżenia.
7) Jeśli są zastrzeżenia, sporządza się nowy protokół.
8) Pracodawca odnotowuje wypadek w prowadzonym obowiązkowo rejestrze wypadków przy pracy.
INNE WYPADKI objęte świadczeniami z ubezpieczenia społecznego: - TRAKTOWANE NA RÓWNI Z WYPADKAMI PRZY PRACY: w delegacji, ale w
trakcie wykonywania zadań służbowych (złamanie nogi na stopniach
pociągu jest wypadkiem przy pracy, ale ta sama kontuzja, tyle że w
domu -PRZY INNYCH CZYNNOŚCIACH - o ile poszkodowany był ubezpieczony z tytułu ich wykonywania i wypadek nastąpił w okresie trwania ubezpieczenia wypadkowego, np. m.in. treningi, zawody sportowe, wykonywanie mandatu posła, podczas stażu, szkolenia czy przygotowania zawodowego w miejscu pracy, ale przez osobę skierowaną przez powiatowy urząd pracy lub inny podmiot; przy wykonywaniu pracy (lub współpracy) na podstawie umów cywilno-prawnych: agencyjnej, zlecenia lub o świadczenie usług, a także umowy o dzieło, przy prowadzeniu działalności rolniczej lub współpracy przy niej, podczas odbywania służby zastępczej. - W DRODZE DO PRACY I Z PRACY (ale też do/z miejsc: wykonywania funkcji, zadań zawodowych lub społecznych, spożywania posiłków, pobierania nauki) - jeśli droga była najkrótsza (lub dłuższa, ale komunikacyjnie dogodna) i nieprzerwana (chyba że przerwa była życiowo uzasadniona, np. awarią autobusu i przesiadką do sprawnego pojazdu). |
ŚWIADCZENIA z ubezpieczenia społecznego, dla ofiar wypadków przy pracy, wypłacane przez ZUS:
- zasiłek chorobowy,
- świadczenie rehabilitacyjne,
- zasiłek wyrównawczy,
- jednorazowe odszkodowanie,
- renta z tytułu niezdolności do pracy (w tym renta
szkoleniowa),
- renta rodzinna,
- dodatek do renty rodzinnej - dla sieroty zupełnej,
- dodatek pielęgnacyjny,
- pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień
ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne.
Uwaga! Świadczenia te nie przysługują, jeśli zostanie udowodnione, że przyczyną wypadku było umyślne lub powstałe wskutek rażącego niedbalstwa naruszenie przepisów dot. ochrony życia i zdrowia, lub gdy poszkodowany, będąc pod wpływem alkoholu, narkotyków czy substancji psychotropowych przyczynił się znacznie do spowodowania tego wypadku.
JEŚLI DO WYPADKU DOSZŁO Z WINY PRACODAWCY! - i zostanie to udowodnione - możesz domagać się od niego odszkodowania, na podstawie odpowiednich przepisów Kodeksu cywilnego.
Tekst powstał przy współpracy Stowarzyszenia „Zdrowa Praca", tek: 022 428 18 18, e-mail: zdrowapraca@zdrowapraca.org, oraz na podstawie informacji ze stron www.pip.gov.pl i www.zus.pl.
Artykuł powstał w ramach projektu "Integracja
- Praca. Wydawnicza kampania informacyjno-promocyjna"
współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach
Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz