Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Naruszenie praw osoby niepełnosprawnej przez policję

28.04.2015
Autor: Lesław

Zostałem ukarany mandatem za wjazd na skrzyżowanie bez możliwości opuszczenia go. Broniąc się, powołałem się na art. 16 Ustawy kodeks wykroczeń, ponieważ przewoziłem chorą na Alzheimera mamę. Ktoś na nas zatrąbił, a to wywołało chorobliwą reakcję mamy. Musiałem się nią szybko zająć i uspokoić, gdyż stwarzała niebezpieczeństwo dla siebie i dla otoczenia. To nie pozwoliło mi reagować jak inni kierowcy będący za mną i zupełnie zjechać z drogi. Nie mogłem postąpić inaczej. Jedynym innym rozwiązaniem było zareagować na sytuację jak kierowca i np. zjechać na pobocze, ale wówczas nie mógłbym reagować jako opiekun i naraziłbym na dużo większe szkody ludzi i majątek. Gdyby jeszcze raz pojawiła się taka sytuacja, nie mógłbym postąpić inaczej. Gdzie i jak szukać darmowej pomocy?

Szanowny Panie,

Niestety nie znam miasta, w którym Pan zamieszkuje, abym mogła podać konkretny kontakt do organizacji, która udziela bezpłatnych porad prawnych najbliżej Pana miejsca zamieszkania.

Jeśli szuka Pan konkretnego miejsca, gdzie mógłby się Pan udać w celu uzyskania porady, proszę o kontakt z Centrum Integracja Gdynia, ul. Traugutta 2, 81-388 Gdynia, od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00. Kontakt telefoniczny: 505-606-776 lub mail: gdynia@integracja.org

Poniżej podaję przykładowe organizacje, działające na terenie woj. pomorskiego, które udzielają bezpłatnych porad prawnych:

  1. Biuro Porad Obywatelskich - Gdynia, Gdańsk
  2. Biuro Porad Prawnych i Informacji Obywatelskiej - Gdynia, Gdańsk, Chojnice
  3. Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich (dla woj. zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego)

Z poważaniem,
Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja w Gdyni

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas