Jak obliczyć dofinansowanie z PFRON?
Ryczałt pomocy z PFRON dla pracodawcy za niepełnosprawnego pracownika ustala się proporcjonalnie do jego miesięcznego wymiaru czasu pracy
Tak wynika ze stanowiska Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 8 lipca 2008 r.
Jak to ustalić?
Kwoty ryczałtu, które wylicza się do porównania z kosztami płacy w poz. 38 druku INF-D-P lub poz. 46 INF-U-P, należy ustalać proporcjonalnie do miesięcznego wymiaru czasy pracy osoby niepełnosprawnej. Tak określa to § 5 ust. 5 rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 13 grudnia 2007 r. w sprawie udzielania pomocy pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne oraz osobom niepełnosprawnym wykonującym działalność gospodarczą i rolniczą (DzU nr 240, poz. 1756).
Niestety, pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych pracowników nie wiedzieli, jak to prawidłowo zrobić. W grę wchodziło np. proporcjonalne ustalenie wobec miesięcznego wymiaru czasu pracy osoby niepełnosprawnej, czyli na podstawie zawartego w umowie o pracę wymiaru czasu pracy, np. 0,5 etatu, 0,25 etatu, bez uwzględnienia liczby dni pozostawania pracownika w zatrudnieniu w danym miesiącu lub na podstawie przeciętnego miesięcznego wymiaru czasu pracy, określonego przypisem nr 8 do druku INF-D-P będącego załącznikiem do tego rozporządzenia. Bez precyzyjnego określenia nie było zatem możliwe właściwe określenie pułapu najniższej intensywności pomocy, który wpływa na wysokość należnego pracodawcy ryczałtu za zatrudnianie osób niepełnosprawnych.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz