Szkło kontaktowe z teleskopem dla tracących wzrok
Szwajcarscy naukowcy opracowują specjalne szkła kontaktowe z funkcją samoistnego przybliżania i oddalania, uruchamianego przez mruganie powieką. Zaawansowana technologia może być rozwiązaniem dla osób tracących wzrok lub borykających się z różnymi zaburzeniami widzenia, szczególnie ze zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD).
Szkło kontaktowe jest zbudowane z niezwykle cienkiego, odblaskowego teleskopu, który jest aktywowany przez kontrolowane, mocniejsze mrugnięcie powieki – nie reaguje zaś na mrugnięcie nieświadome. Dzięki temu użytkownik może 2,8-krotnie przybliżyć oglądany przedmiot.
W tym mini obiektywie użyto biologicznych i bezpiecznych klejów. Dodatkowo, naukowcy zastosowali kanały powietrzne o szerokości 0,1 milimetra – by zapewnić oku stały dostęp tlenu.
Po raz pierwszy tę soczewkę rodem z filmów szpiegowskich jej twórca, Eric Tremblay z Politechniki Federalnej w Lozannie w Szwajcarii, zaprezentowano w 2013 roku. Od tego czasu została dopracowana, jednak wciąż jest w fazie badań i minie jeszcze trochę czasu, zanim stanie się masowym produktem dla osób z AMD. Do tej pory naukowcom udało się przywrócić ostrość widzenia do połowy normalnego poziomu ślepym szczurom.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz