Dzwonek alarmowy dla rynku pracy
Spadło zatrudnienie osób z niepełnosprawnością – tak wynika z najnowszych danych nt. liczby tych, których pensje dofinansowuje PFRON. W styczniu 2015 r. liczba pracowników z niepełnosprawnością, zarejestrowanych w Systemie Obsługi Dofinansowań i Refundacji (SODiR), wyniosła 235,4 tys. Jest ona mniejsza o ponad 7 tys. niż pod koniec 2014 r. i o blisko 17 tys. niższa niż w roku 2013. Są to najniższe dane od 2009 r.
Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON) wyjaśnia nam, że dane liczbowe, dotyczące pracujących osób z niepełnosprawnością, nie są tożsame z liczbą pracowników, których wynagrodzenia są dofinansowane, dlatego nie można utożsamiać zmian dotyczących liczby pracowników zarejestrowanych w Systemie Obsługi Dofinansowań i Refundacji (SODiR) PFRON ze zmianami w sytuacji osób z niepełnosprawnością na rynku pracy.
„Dane dotyczące zatrudnienia pracowników zarejestrowanych w SODiR PFRON nie odzwierciedlają faktycznej sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy, ponieważ dotyczą tylko tych osób niepełnosprawnych, których wynagrodzenia są dotowane” – tłumaczy biuro prasowe Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS).
Sytuacja stabilna
„Dane statystyczne z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (GUS BAEL) wskazują, że obecnie sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy jest stabilna – dodaje przedstawiciel resortu pracy. – W roku 2014 zanotowano wzrost wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz spektakularny spadek stopy bezrobocia w stosunku do roku 2013, a wartości wskaźnika zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym z drugiej połowy roku osiągnęły wartości dotychczas nienotowane.”
Z danych, które przytacza MPiPS wynika, że w ujęciu średniorocznym dla osób z niepełnosprawnością w wieku 16 lat i więcej wskaźnik zatrudnienia wzrósł o 0,4 pkt. proc. w porównaniu z rokiem 2013 i tym samym osiągnął wartość 14,8 proc. – nienotowaną od 2002 r.
„Podobne, pozytywne zmiany w aktywności ekonomicznej zaobserwowano dla osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym – kontynuuje przedstawiciel MPiPS. – Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wzrósł o 0,4 pkt. proc. w stosunku do wyników z roku 2013 i tym samym zbliżył się do swojej maksymalnej wartości, z roku 2012 (23 proc.).”
Stopa bezrobocia zanotowała skokowy spadek o 1,9 pkt. proc. i wyniosła 16 proc. Tym samym współczynnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym zanotował minimalny spadek (o 0,1 pkt. proc.) w stosunku do roku 2013 i ostatecznie wyniósł 27,2 proc. Ponadto, na podstawie danych pochodzących z bezrobocia rejestrowanego wynika, że liczba osób niepełnosprawnych bezrobotnych oraz poszukujących pracy niepozostających w zatrudnieniu systematycznie spada.
„(...) Po wprowadzeniu zmian w zakresie dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych, jakie miały miejsce po 1 kwietnia 2014 r., sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy nie uległa pogorszeniu” – podsumowuje przedstawiciel biura prasowego MPiPS.
Rynek otwarty nie był gotowy?
Aż takim optymistą w kwestii rynku pracy osób z niepełnosprawnością nie jest Marek Kowalski, ekspert Konfederacji Lewiatan. Przypomina, że Konfederacja przestrzegała w czasie debat nad ustawą okołobudżetową, wprowadzającą zrównanie dofinansowań do pensji na rynkach otwartym i chronionym w zeszłym roku, że nastąpi spadek zatrudnienia.
- Wszystko wskazuje na to, że rynek otwarty nie był jednak przygotowany na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych – komentuje Marek Kowalski. – Po początkowym zachłyśnięciu się w 2014 r., kiedy pracodawcy poszli w tym kierunku, widząc wymierne korzyści z refundacji do pensji pracowników niepełnosprawnych, po roku działalności przekonali się o dodatkowych obowiązkach, które się z tym wiążą, jak np. dodatkowa obsługa medyczna. Doszli do wniosku, że jednak zatrudnienie osób z orzeczeniem nie jest aż tak bardzo opłacalne i nastąpił odwrót. Można by wyciągać wnioski daleko idące, że zakłady pracy chronionej dawały większą stabilność zatrudnienia na tym rynku.
Dzwonek alarmowy
Nie przekonuje go też argument resortu pracy, że liczby w SODiR nie są tożsame z liczbą faktycznie zatrudnionych.
- Należy zwrócić uwagę, że ci pracodawcy, którzy mogą z tego korzystać, robią to – tłumaczy. – Inaczej należałoby powiedzieć, że pracodawcy tak się zachwycili pracą osób niepełnosprawnych, iż zrezygnowali z dofinansowania do ich stanowisk; korzystali z dofinansowań przez cały rok 2014, a teraz z nich zrezygnowali. Gdy popatrzymy na dane bardziej szczegółowo, widać, że spadek nie nastąpił na rynku zamkniętym, bo jest kosmetyczny, o ok. 1000 osób, ale na rynku otwartym, gdzie wiele zakładów zatrudniających osoby z niepełnosprawnością zrezygnowało z tego. Jakby na sprawę nie patrzeć, zatrudnianie osób z orzeczeniem jest zawsze zobowiązaniem, gdyż muszą mieć oni np. określone przerwy, nawet jeśli wykonują te same czynności co sprawni, robią to wolniej, choć oczywiście wiele zależy od rodzaju stanowiska – dodaje.
Zauważa, że porównując rok do roku, zatrudnienie jednak spada.
- Rezygnacja ze zrównania rynków jest oczywiście niemożliwa, ze względu na przepisy unijne – podkreśla ekspert Konfederacji Lewiatan. – Sytuacja nie jest dramatyczna, ale na pewno jest to dzwonek alarmowy, który powinien zmusić nas wszystkich, zatrudniających osoby niepełnosprawne i Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, żeby zacząć się temu przyglądać. W mojej ocenie należałoby się koncentrować na pracownikach z niepełnosprawnością umiarkowaną i tu zwiększać dofinansowanie, bo pewne jest, że w perspektywie kilku lat dofinansowanie do zatrudnienia osób ze stopniem lekkim zniknie.
Komentarze
-
Praca
02.05.2015, 11:30Dziewięć miesięcy temu, po dziesięciu latach zatrudnienia, straciłam pracę. Nikt mnie nie przekona, że nowe przepisy nam sprzyjają. Mam znaczny stopień niepełnosprawności i pracowałam w domu. Teraz firmie to się nie opłaca... Kiedy skończą się staże unijne, zatrudnienie jeszcze spadnie.odpowiedz na komentarz -
Panie Jarosławie D.
30.04.2015, 22:44Panie Jarosławie D. mój pracodawca jak go poinformowałem o orzeczeniu o niepełnosprawności chciał mnie wylać natychmiast. Coś mu nie wyszło więc poczekal miesiąc i zlikwidował stanowisko. Ot i tyle w temacie. Właśnie szukam pracy :)odpowiedz na komentarz -
zatrudnienie a progi dochodowe
30.04.2015, 13:12znieście wreszcie te durne progi i pozwólcie dorabiać do renty bez obaw, a zatrudnienie wzrośnie... Dlaczego ludzie którzy decydują o tym nie dostrzegają nieraz prostych zależności...odpowiedz na komentarz -
WCPR, MPiPS - nie chce niepełnosprawnych, wstyd ?
30.04.2015, 10:35Syn ma orzeczenie umiarkowane, jest dyspozycyjny, pracowity i dobrze funkcjonujący, kontynuujący studia. W rocznej przerwie w nauce chciałby nabyć doświadczenia poprzez staż czy wolontariat. Okazuje się, że WCPR Warszawa, MPiPS - na zapytanie o przyjęciu na staż czy wolontariat nawet nie odpowiedzieli na pismo złożone w lutym 2015r. O czym mowa - w polskim państwie. Dla porównania Unia upomina się o syna w celu pomocy i współpracy. Nie wiem, czy kiedykolwiek mentalność ludzi odpowiedzialnych w Polsce za osoby niepełnosprawne dorówna do wymogów unijnych. Nie ma co się łudzić. Polska to skorumpowany kraj, na pewno nie dla niepełnosprawnych !odpowiedz na komentarz -
To i tak za dużo
29.04.2015, 22:37Pracodawcy chcą osoby ze stopniem umiarkowanym nie niepełnosprawne, lekki ich nie interesuje. Coraz trudniej uzyskać taki stopień stąd spadek. Nawiasem mówiąc "ja" wspomina o firmie ochroniarskiej. Pytanie. Jak firmy ochroniarskie mogą być ZPChr ? Podobnie firmy sprzątające ? Sprzątaczki ze stopniem umiarkowanym 10-N lub 05-R z wiadrem wody w 10 piętrowym budynku. Ciekawe ?odpowiedz na komentarz -
Kilka umów
28.04.2015, 12:36Ja mam 3 umowy, więc liczą mnie x3. A znam jeszcze takich, którzy mają po 4 umowy (np. w solidzie)odpowiedz na komentarz -
Nie tak dawno pisano o stabilizacji ......
28.04.2015, 09:09I co teraz? Panie Jarosławie D. Prosze o konkrety Jesli by odliczyć umowy zlecienia i inne a policzycz tylko umowy o prace? Ile pozostanie?odpowiedz na komentarz -
bujda BAEL
27.04.2015, 11:32Dane BAEL są obarczone b.dużym błędem. Przekonuje o tym Interpelacja nr 30920 pana Posła Bogdana Rzońcy do ministra pracy. Na zawarte w interpelacji m.in. pytanie: Czy prawdą jest, że dane BAEL uwzględniają w swych statystykach ON, które wykonywały pracę przez choćby 1 godz. w tygodniu np. na umowie zleceniu czy umowie o dzieło? Odpowiedź brzmi: TAK – więcej pod linkiem: http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=30920odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz