Świadczenie dla opiekuna osoby niepełnosprawnej dorosłej
Jestem osobą niepełnosprawną (całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji, poruszający się na wózku, renta ZUS), opiekuje się mną żona, która nie posiada żadnego świadczenia. Żona ma 58 lat i 19 lat pracy i przypada ponad 1000 zł na osobę. Możemy liczyć na jakieś świadczenie? Pozdrawiam
Szanowny Panie,
Biorąc pod uwagę przedstawione informacje, odpowiednim świadczeniem względem Państwa sytuacji, będzie specjalny zasiłek opiekuńczy, o ile spełniają Państwo kryterium dochodowe na osobę w rodzinie. Zasiłek ten przysługuje opiekunom dorosłych osób z niepełnosprawnością, na których ciąży obowiązek alimentacyjny.
Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r. poz. 788 i 1529 oraz z 2013 r. poz. 1439) ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, jeżeli nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.
Od 1 stycznia 2015 r. prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługuje także tym opiekunom, którzy nie podejmują pracy ze względu na opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, a nie tylko tym, którzy zrezygnowali z pracy. Obowiązuje ich jednak kryterium dochodowe.
Świadczenie przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 764 zł netto. W przypadku nieznacznego przekroczenia kryterium dochodowego na osobę, zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli przysługiwał on w poprzednim okresie zasiłkowym.
Za dochód rodziny osoby wymagającej opieki uważa się dochód następujących członków rodziny w przypadku, gdy osoba wymagająca opieki jest pełnoletnia:
- osoby wymagającej opieki,
- małżonka osoby wymagającej opieki,
- osoby, z którą osoba wymagająca opieki wychowuje wspólne dziecko.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2012 r. poz. 788 i 1529 oraz z 2013 r. poz. 1439)
- Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. 2015 poz. 114)
Z poważaniem,
Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia