Nie zwlekaj z wyrobieniem karty parkingowej
145 741 kart parkingowych wydano w Polsce według nowych przepisów do 24 kwietnia 2015 r. Według szacunków, wcześniej w Polsce kart było nawet 650 tys. Aż tak spadła liczba uprawnionych czy wyrobienie karty zostawiamy na ostatnią chwilę?
Przypomnijmy. 30 czerwca 2015 r. to termin, w którym ważność utracą stare karty parkingowe. Po tej dacie parkować na tzw. kopertach będą mogły tylko osoby z dokumentami wydanymi wedle nowych przepisów.
Od 1 lipca 2014 r. karty parkingowe przyznawane są jedynie:
- osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
- osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub/i 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub/i 10-N (choroba neurologiczna),
- osobom do 16. roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
- placówkom zajmującym się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością, mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda sytuacja związana z wydawaniem nowych kart w różnych miejscach w Polsce.
Porządek panuje w Warszawie
W Warszawie od 1 lipca 2014 r. Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności wydał 8050 kart parkingowych. Tymczasem starych kart parkingowych na terenie Warszawy wydanych było ok. 38 tys.
- Od początku 2015 r. zainteresowanie „nowymi” kartami było niewielkie – informuje nas Agnieszka Gałach, sekretarz Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Warszawie. – Widoczny wzrost nastąpił dopiero pod koniec kwietnia br. Przejawia się on nie tylko w liczbie samych wniosków o wydanie karty parkingowej, ale także tych o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności osób, chcących otrzymać nową kartę parkingową.
Rzecz w tym, że nową kartę parkingową bez konieczności ponownego orzekania się, mogą otrzymać jedynie osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, wraz z jednym z trzech symboli przyczyny niepełnosprawności: 04-O, 05-R lub 10-N oraz zawierające wskazanie o spełnieniu przesłanek uprawniających do uzyskania karty parkingowej.
Warto nadmienić, że po wprowadzeniu nowych przepisów w Warszawie zorganizowano akcję korespondencyjnego informowania osób z niepełnosprawnością o nowych procedurach wydawania kart parkingowych.
Mława daje radę
Z wydawaniem kart nieźle radzą sobie również mniejsze miejscowości.
- Liczba osób, które zgłaszają się do nas w sprawie kart parkingowych, zwiększyła się – podkreśla Grażyna Sławińska, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Mławie. – Ruch zaczął się, kiedy przepisy mówiły, iż stare karty mają być ważne tylko do końca listopada 2014 roku. Kiedy weszła nowelizacja przedłużająca ich ważność, ludzie trochę jakby odpuścili sobie, ale już z początkiem bieżącego roku to zainteresowanie wzrosło.
Grażyna Sławińska podaje, że kierowanemu przez nią zespołowi od momentu wprowadzenia nowych przepisów udało się wydać 163 karty. Dla porównania, w latach 2002-2013 wydano na terenie powiatu mławskiego 936 dokumentów.
Wrocław: będzie larum?
Z pytaniem o to, jak wygląda sytuacja w stolicy Dolnego Śląska, zwróciliśmy się do Bartłomieja Skrzyńskiego, rzecznika ds. osób niepełnosprawnych przy Prezydencie Wrocławia.
- Jest sporo osób, które dzwonią i mówią mi o swoich problemach – mówi. – Często dopiero wtedy dowiadują się o konieczności przejścia całej procedury orzekania. Nie zauważam jednak znacznego nasilenia się zainteresowania tematem kart parkingowych. Może się okazać, że ludzie podniosą larum na koniec czerwca, kiedy na własnej skórze przekonają się, że ich karty nie są już ważne.
Jego słowa potwierdza Bożena Zimoch, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności we Wrocławiu.
- Z tego, co obserwujemy w ostatnich dniach, bardzo dużo osób dopiero teraz zainteresowało się tym, że ich karty tracą ważność 30 czerwca – zaznacza. – Większość z tych osób miało wydane karty na podstawie orzeczeń, które w świetle obowiązujących przepisów nie pozwolą nam wystawić tego dokumentu na nowo. Muszą więc ponownie ubiegać się o orzeczenie.
Bożena Zimoch podkreśla, że cała procedura jest jednak czasochłonna. Najpierw składa się odpowiedni wniosek i zaświadczenie lekarskie z dokumentacją diagnostyczną. Wzrost liczby wniosków o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności sprawia, że okres oczekiwania na komisję wynosi nawet dwa miesiące. Potem oczekuje się około tygodnia na wydanie samej decyzji o orzeczeniu.
- Jeśli uprawnia ono do wydania karty parkingowej, to i tak otrzyma się ją dopiero po uprawomocnieniu orzeczenia, co trwa 14 dni – tłumaczy Bożena Zimoch.
Jej zespół, obejmujący powiat grodzki Wrocław i powiat ziemski wrocławski wydał od lipca 2014 r. 1642 karty parkingowe. Dla porównania, na tym terenie wcześniej wydanych było nawet kilkanaście tysięcy kart.
Na Zachodzie bez zmian
„Inwalidzi nie wiedzą o nowych przepisach i za kilka miesięcy zdziwią się, że ich legitymacje są nieważne (...) – uważa Stanisław Jasionowski, dyrektor Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta w Rzeszowie” – to fragment artykułu opublikowanego na podkarpackim portalu Nowiny24 w styczniu... 2002 roku. Wtedy to w życie wchodziły przepisy dotyczące kart parkingowych, które obecnie uległy zmianie. Jak się okazuje, pewne rzeczy są na świecie niezmienne – brak informacji jest poważnym problemem.
Dlatego od samego początku nasz portal na bieżąco i kompleksowo informuje o zmianie prawa oraz radzi, jak zdobyć nową kartę parkingową. Natomiast od ubiegłego roku Integracja prowadzi kampanię „Uwalniamy koperty dla najbardziej potrzebujących”, w ramach której wyjaśnia, na czym polegają zmiany przepisów.
Informację na temat nowych przepisów można uzyskać również w prowadzonych przez Integrację Centrach.
- Najwięcej osób z pytaniami na temat kart parkingowych zwracało się do nas na przełomie roku; najwięcej pytań mieliśmy od końca listopada do końca lutego – podkreśla Piotr Sys z Centrum Integracja w Zielonej Górze. – Pomoc pracowników Centrum polegała na objaśnianiu nowych przepisów, również poprzez kolportaż lipcowego wydania magazynu „Integracja”, którego głównym tematem były karty parkingowe, i pomocy przy wypełnianiu wniosków. Myślę, że na tyle dużo informacji udzieliliśmy, że sprawa jest już dla ludzi jasna. Zdarzają się wciąż osoby, które pytają o karty, ale to już pojedyncze przypadki.
Podobne obserwacje mają pracownicy zielonogórskiego Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
- Wzrost zainteresowania kartami mieliśmy po wejściu w życie nowych przepisów. Sytuacja uspokoiła się, gdy wprowadzono rozporządzenie przedłużające ważność dotychczasowych dokumentów. W tej chwili nie obserwujemy żadnych większych zmian – mówi Magdalena Pawelczyk, sekretarz Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Zielonej Górze.
Jej zdaniem trudno w tej chwili wyrokować, czy to zainteresowanie się zwiększy i co będzie miało na to wpływ.
Jak podaje, jej zespół wydał na swoim terenie, obejmującym Zieloną Górę oraz powiaty zielonogórski i krośnieński ok. 2,5 tys nowych kart. Dla porównania, od 2002 roku do końca czerwca 2014 roku sam Wydział Komunikacji Miasta Zielona Góra wydał 6978 kart.
Oblężenie w Suwałkach
Trochę inaczej sytuacja wygląda w województwie podlaskim. Z pytaniem o zainteresowanie kartami parkingowymi zwróciliśmy się do Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności w Suwałkach, który swoim zasięgiem obejmuje miasto Suwałki oraz powiaty: suwalski, augustowski i sejneński.
- Duży wzrost liczby interesantów mieliśmy już jesienią 2014 roku, tuż przed planowanym terminem wygaśnięcia ważności dotychczasowych kart – informuje Bożena Wojdyła, przewodnicząca suwalskiego powiatowego zespołu.
Potężnie za to wzrosło zainteresowanie od kwietnia 2015 roku.
- Większość osób zgłaszających się w sprawie karty to ci, którzy muszą poddać się weryfikacji celem uzyskania karty na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – tłumaczy Bożena Wojdyła, która sygnalizuje, że liczba osób zgłaszających się po wydanie nowych kart stanowi poważne wyzwanie dla pracowników zespołu. – W tej chwili jesteśmy dosłownie oblężeni. Dwoje pracowników zespołu nie jest w stanie obsłużyć wszystkich interesantów, a do urzędu trafia nawet 20 wniosków o wydanie orzeczenia dziennie.
Do tej pory w Suwałkach wydano 480 kart parkingowych według nowych przepisów.
Hajnówka: 24 karty miesięcznie
Wzrost zainteresowani kartami dostrzegł też Paweł Szymaniuk, przewodniczący Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Hajnówce. Od 11 kwietnia do 10 maja br. wydano tam 24 karty parkingowe, a od wprowadzenia w życie nowych przepisów – 238. Dla porównania, wedle starych przepisów na terenie powiatu hajnowskiego wydawano około 80 kart rocznie.
- Wzrasta również liczba osób składających wnioski o wydanie orzeczeń na nowych zasadach – o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności w celu uzyskania orzeczenia, uprawniającego do wydania karty parkingowej – informuje nas Paweł Szymaniuk.
On i jego pracownicy przewidują, że liczba osób ubiegających się o nowe dokumenty może jeszcze wzrosnąć.
- Szacujemy, iż na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku może nastąpić dalszy wzrost wydawanych kart parkingowych i liczby osób orzekanych przez powiatowy zespół – mówi Paweł Szymaniuk.
Czy warto więc zwlekać z wyrobieniem karty parkingowej? Tak naprawdę to już ostatnia chwila.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Chciał studiować cyberbezpieczeństwo, ale uczelnia nie uwzględniła studentów z niepełnosprawnością. Interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich
- Renta wdowia. ZUS przygotował wnioski i ankietę
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
Komentarz