50 szachistów z całej Polski na Turnieju
W środę, 13 maja 2015 r. na Torze Wyścigów Konnych Służewiec w Warszawie odbył się III Turniej Szachowy dla Osób Niepełnosprawnych Prestige Cup, który zorganizowała Spółdzielnia Inwalidów Świt we współpracy z Klubem Fair Play. Impreza miała charakter integracyjny, dlatego do udziału zostali zaproszeni zarówno osoby z niepełnosprawnością, jak i pełnosprawni miłośnicy szachów. Łącznie w rozgrywkach uczestniczyło blisko 50 zawodników z całej Polski.
- Nasza Spółdzielnia już od ponad 70 lat zatrudnia osoby niepełnosprawne – mówi Waldemar Siwak, prezes SI Świt. – Od samego początku w misję firmy jest wpisana aktywizacja społeczna naszych niepełnosprawnych pracowników, na wielu płaszczyznach. Jednym z projektów, dzięki którym realizujemy ten cel, jest właśnie cykliczny Turniej Szachowy. Szachy to dyscyplina sportu, którą może uprawiać każdy. Nie ma tu podziału na zawodników pełnosprawnych i niepełnosprawnych, bo reguły gry dla wszystkich są takie same. Poprzez takie inicjatywy chcemy dawać przykład, jak aktywnie przeciwdziałać wykluczeniu oraz wyrównywać szanse osób niepełnosprawnych w rzeczywistości kreowanej przez zdrowe i pełnosprawne osoby. - dodaje.
Z Gdyni do Warszawy
Impreza miała charakter otwarty. Do uczestnictwa w Turnieju zgłosili się pracownicy SI Świt, a także osoby z zewnątrz, łącznie blisko 50 osób z całej Polski, m.in. z Pomorza, Warmii i Mazur oraz Podlasia.
- Bardzo chciałem wziąć udział w Turnieju, dlatego, mimo sporej odległości oraz problemów z poruszaniem, zdecydowałem się przyjechać do Warszawy. I nie żałuję, bo było naprawdę wspaniale. Organizatorzy spisali się na medal. Jeśli zdrowie mi pozwoli, za rok również przyjadę – mówił 72-letni Mieczysław Wojtowicz, który przyjechał aż z Gdyni.
Podczas Turnieju zostało rozegranych 7 rund po 15 minut. Po ponad czterech godzinach sportowych zmagań zostali wyłonieni zwycięzcy: I miejsce zdobył Adam Kojro, II miejsce zajął Jan Adamski, a na III pozycji uplasował się Manfred Mannke. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w klasyfikacji ogólnej otrzymali puchary oraz nagrody pieniężne.
Na laureatów pięciu pierwszych miejsc czekały także atrakcyjne nagrody rzeczowe, ufundowane przez sponsorów. Wyróżnienia oraz nagrody otrzymała również piątka najlepszych graczy z niepełnosprawnością, wśród których znaleźli się: Adam Kojro, Manfred Mannke, Piotr Wołoszyn, Jan Oleś i Marcin Pomarański. Na wszystkich uczestników Turnieju czekały pamiątkowe dyplomy oraz upominki od sponsorów.
- Pierwsza edycja Turnieju odbyła się trzy lata temu. Od tego czasu impreza bardzo się rozwinęła, co roku przybywa nie tylko graczy z całej Polski, ale również partnerów i sponsorów, którzy angażują się w organizację naszego Turnieju. - mówi Waldemar Siwak - To dobrze, że coraz więcej przedsiębiorstw i instytucji dostrzega konieczność przełamywania barier i przeszkód, z którymi spotykają się na co dzień osoby niepełnosprawne. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku grono partnerów i sponsorów jeszcze bardziej się powiększy, podobnie jak liczba zawodników. Trzy edycje, które zorganizowaliśmy do tej pory, pokazują,że idea takich integracyjnych spotkań jest jak najbardziej słuszna i na pewno będziemy ją kontynuować w kolejnych latach – zapowiada prezes SI Świt.
Partnerem III Turnieju Szachowego dla Osób Niepełnosprawnych Prestige Cup był Polski Związek Szachowy oraz Tor Wyścigów Konnych Służewiec.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Telewizja Polska, a także TVP Polonia, TVP Warszawa, Magazyn Integracja, portal Niepelnosprawni.pl, Magazyn Szachista oraz czasopismo Głos Seniora.
Nagrody dla zwycięzców ufundowały firmy: Bahlsen, Kamis, Sencor, ŚWIT Pharma, Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Mescomp Technologies. O catering zadbała warszawska restauracja Blue Cactus, zaś energetyczne napoje zapewniła firma RedBull. IV edycja Turnieju odbędzie się w maju 2016 roku.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz