Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opieka długoterminowa dla osoby z tetraplegią

28.02.2016
Autor: Marek

Witam. Jestem niepełnosprawny ruchowo – tetraplegia – i wymagam opieki całodobowej. Moja żona ostatnio podjęła pracę, w tym czasie pozostaję sam w domu. Czy w takiej sytuacji przysługuje mi opieka długoterminowa? Jeśli tak, to proszę o wskazanie podstawy prawnej i gdzie mam się zwrócić o taką pomoc? Pozdrawiam

Szanowny Panie,

Osoba, która wymaga całodobowej opieki – z powodu choroby, wieku czy niepełnosprawności – i nie może samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, może zostać skierowana do domu pomocy społecznej lub zakładu opiekuńczo-leczniczego.

Osoba, która wymaga pomocy w codziennym funkcjonowaniu, może zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w miejscu zamieszkania. Można tam skorzystać z dwóch form pomocy:

  1. usług opiekuńczych, tj. pomocy w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opieki higienicznej, zaleconej przez lekarza pielęgnacji oraz, w miarę możliwości, zapewnienia kontaktów z otoczeniem;
  2. skierowania do Domu Pomocy Społecznej – dla osób, które wymagają całodobowej opieki.

Więcej informacji o systemie opieki długoterminowej znajdzie Pan na naszym portalu.

Świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, w warunkach stacjonarnych, są udzielane:

  • choremu wymagającemu całodobowych świadczeń pielęgnacyjnych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych, który powinien kontynuować leczenie;
  • pacjentowi niewymagającemu hospitalizacji na oddziale szpitalnym, który w ocenie skalą poziomu samodzielności (skala Barthel) otrzymał 40 punktów lub mniej (wymóg oceny skalą Barthel nie dotyczy dzieci do ukończenia 3. roku życia).

Pielęgniarską opieką długoterminową domową może być objęty chory, który w ocenie skalą Barthel otrzyma 40 punktów lub mniej.

Więcej informacji o świadczeniach pielęgnacyjnych i opiekuńczych znajdzie Pan na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Z informacji, które Pan podał, wynika, że prawdopodobnie może Pan się ubiegać albo o usługi opiekuńcze, albo o pielęgniarską opiekę długoterminową.

Jednak ani w przypadku usług opiekuńczych, ani w przypadku pielęgniarskiej opieki długoterminowej przyznane świadczenia nie oznaczają stałej obecności w ciągu dnia osób świadczących opiekę.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas