Czy przysługuje mi świadczenie pielęgnacyjne?
Moje dziecko choruje na spodziectwo, nie trzyma kału i moczy się w nocy. Czy przysługuje mi świadczenie pielęgnacyjne na syna?
Szanowna Pani,
Aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne, należy spełniać określone kryteria. Na podstawie informacji zawartej w Pani pytaniu, nie jestem w stanie stwierdzić, czy spełnia Pani odpowiednie wytyczne.
Proszę zapoznać się z poniższymi przepisami, a z pewnością będzie Pani mogła określić, czy zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w Pani sytuacji.
Świadczenie pielęgnacyjne wnioskodawca może otrzymać, jeżeli spełni określone w przepisach prawa kryteria, przede wszystkim, jeżeli chcemy lub musimy zaopiekować się osobą niepełnosprawną, wymagającą stałej pomocy i współudziału w codziennych czynnościach, edukacji, rehabilitacji.
O świadczenie pielęgnacyjne ma prawo ubiegać się rodzic (matka lub ojciec), opiekun faktyczny dziecka, osoba będąca dla dziecka rodziną zastępczą, spokrewnioną lub inna osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, o ile sama nie posiada orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ważne jest to, że świadczenie może zostać przyznane, jeżeli niepełnosprawność podopiecznego powstała:
- nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25. roku życia.
Występując o świadczenie pielęgnacyjne wykazujemy, że nie podejmujemy zatrudnienia lub zrezygnowaliśmy z pracy, aby sprawować opiekę nad osobą niepełnosprawną. Ponadto musimy wykazać, że osoba niepełnosprawna wymaga naszej stałej lub długotrwałej opieki lub codziennego współudziału w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji dziecka lub jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym.
Nie możemy starać się o świadczenie pielęgnacyjne, jeżeli:
- pobieramy wynagrodzenie lub mamy prawo do świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (np. świadczenia przedemerytalnego, emerytury, renty) lub przez gminę (np. zasiłku stałego, specjalnego zasiłku opiekuńczego),
- osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim (chyba, że małżonek jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym),
- osoba wymagająca opieki przebywa w całodobowej placówce opiekuńczej lub w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym.
Obecna wysokość świadczenia pielęgnacyjnego to 1300 zł netto (od 1 stycznia 2016 r.); kwota brutto ze składkami wynosi 1703 zł. Świadczenie pielęgnacyjne będzie co roku waloryzowane.
Formularze wniosków oraz innych dokumentów niezbędnych do przyznania prawa do świadczeń udostępnia podmiot realizujący świadczenia rodzinne. Świadczenia rodzinne realizuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta w miejscu zamieszkania wnioskodawcy. Wniosek o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta w miejscu zamieszkania. Realizacja świadczeń rodzinnych może być także przekazana do jednostki organizacyjnej gminy. np. do ośrodka pomocy społecznej.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 stycznia 2013 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz.U. 2013 poz. 3)
- Kodeks rodzinny i opiekuńczy z dnia 25 lutego 1964 r.
Z poważaniem,
Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia