Niepełnosprawność układu moczowego i pokarmowego
Czy dziecko, które ukończyło 16. rok życia i ma neurogenny pęcherz oraz odtwarzany odbyt - z powodu zarośnięcia od urodzenia - może kwalifikować się do świadczenia pielęgnacyjnego? Syn jest po wielu operacjach, w tym wyłonienie przetoki Malona, celem dokonywania lewatyw. Taki stan utrzymuje sie od chwili zoperowania i na tym proces leczenia został zakończony - do 16. roku otrzymywaliśmy zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne. Niestety, po ostatniej komisji lekarskiej syn nie kwalifikuje się do świadczenia pielęgnacyjnego, mimo że wymaga pomocy innych osób do wykonywania lewatyw.
Szanowna Pani,
Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej:
- matce albo ojcu,
- opiekunowi faktycznemu dziecka,
- osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną, w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
- innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności
jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
W obowiązujących przepisach nie ma sformułowanego wprost katalogu schorzeń i odpowiadających im stopni niepełnosprawności. Dziecku , które ukończyło 16 lat, wydawane jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Niestety nie wiemy, jaki stopnień niepełnosprawności uzyskał Pani syn. Trudno nam też orzec, czy Pani syn spełnia kryteria, by uzyskać wskazania niezbędne (punkt 7 i 8) do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego. Zatem w opisanej sytuacji proponujemy złożyć odwołanie od wydanego orzeczenia.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie