Pomoc dla rodzica niepełnosprawnego
Witam. Mam skomplikowaną sytuację w rodzinie. Chodzi o moją mamę. Mama jest osobą niepełnosprawną, otrzymuje miesięcznie rentę socjalną w wysokości 643 zł, plus zasiłek pielęgnacyjny 153 zł. Ma całkowity zakaz pracy. W dodatku jest po rozwodzie z tatą. Problem w tym, że nie mieszkam z nią obecnie. Nie mam nawet takich warunków, gdyż mieszkam u żony, wraz z dzieckiem i jej teściami. Mama za niedługi czas przestanie tymczasowo mieszkać u znajomego. Nie ma żadnego prawa do żadnego mieszkania czy lokalu. Chciałaby wynająć jakiś pokój. Tylko za co? Nie jestem w stanie jej sfinansować wynajęcia pokoju. Moje pytanie brzmi: czy jest szansa na otrzymanie jakiegoś lokum socjalnego, może być sam pokój i dofinansowania do utrzymania mieszkania? Mieszkam i jestem zameldowany w Krakowie. Mama mieszka, z przyczyn finansowych, u znajomego w miejscowości niedaleko Krakowa, lecz jest zameldowana w Krakowie od lat 80. Czy jest jakaś szansa, by mama nie skończyła jako bezdomna?
Szanowny Panie,
Pańska Mama znalazła się w bardzo trudnej sytuacji. Jednak bez bardzo szczegółowej znajomości sytuacji bardzo trudno jest udzielić rzetelnej porady.
Przede wszystkim pojawia się pytanie, dlaczego Pańska Mama nie może mieszkać w mieszkaniu, w którym jest od wielu lat zameldowana?
Według informacji, jakie znaleźliśmy na stronach Urzędu Miasta Krakowa, uprawnionymi do ubiegania się o pomoc mieszkaniową są osoby o niezaspokojonych potrzebach mieszkaniowych, które spełniają jednocześnie dwa kryteria: kryterium niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i kryterium osiągania niskich dochodów.
Szczegółowe informacje, dotyczące ubiegania się o lokal z zasobów gminy, znajdzie Pan na stronie internetowej Urzędu Miasta Krakowa lub w urzędzie miasta.
Przy ubieganiu się o lokal z zasobów gminy należy spełniać także kryterium dochodowe. Za niskie dochody uważa się: dla osób ubiegających się o zawarcie umowy najmu lokalu – średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego, który nie przekracza 200% najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym; 175% najniższej emerytury w gospodarstwie dwuosobowym i 150% najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym.
Osobami uprawnionymi do najmu lokalu z mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Kraków z tytułu niezaspokojonych potrzeb są wyłącznie wnioskodawcy objęci ostateczną listą osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu lokalu.
Sporządzenie list jest poprzedzone weryfikacją wszystkich wniosków osób uprawnionych do ubiegania się o zawarcie umowy najmu lokalu z mieszkaniowego zasobu Gminy Miejskiej Kraków, w oparciu o system kwalifikacji punktowej warunków socjalno-mieszkaniowych, przyjęty każdorazowo Zarządzeniem Prezydenta Miasta Krakowa.
Dlatego proponujemy przede wszystkim udać się do Urzędu Miasta i złożyć wniosek o przydział lokalu z zasobów gminy.
Osoby w trudnej sytuacji materialnej mogą także ubiegać się o dodatek mieszkaniowy.
Dodatek mieszkaniowy może być przyznany:
- najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych,
- osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,
- osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych,
- innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego (np. z umowy użyczenia) i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem,
- osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny lub socjalny (np. gdy orzeczono o ich uprawnieniu do lokalu socjalnego w wyroku sądowym).
Więcej informacji o dodatku mieszkaniowym znajdzie Pan m.in. na stronie Urzędu Miasta Krakowa.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie