Ekstraklasa gra dla Olimpiad Specjalnych
Olimpiady Specjalne Polska zainaugurowały polską edycję Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych, największego na świecie wydarzenia, promującego piłkę nożną wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną. Akcenty Europejskiego Tygodnia będą widoczne między innymi podczas wszystkich meczów 35. kolejki Ekstraklasy.
XV Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych będzie trwał od 30 maja do 6 czerwca 2015 r. W ponad 450 zawodach sportowych, rozgrywanych na boiskach i stadionach 50 krajów Europy, weźmie udział ponad 50 tysięcy zawodników. Wydarzeniu patronuje Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) oraz narodowe federacje piłkarskie z 37 krajów Europy. Tydzień wspierają także profesjonalne kluby piłkarskie i ligi z całej Europy, m.in. włoska Serie A, niemiecka Bundesliga, holenderska Eredivisie czy ukraińska Superliga oraz polska Ekstraklasa.
Rozwój dzięki piłce
- Piłka nożna jest najpopularniejszą dyscypliną Olimpiad Specjalnych - mówi Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalna Olimpiad Specjalnych Polska. - Bardzo się cieszę, że profesjonalni piłkarze, trenerzy i sędziowie wyciągają przyjacielsko ręce do zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. Nie zamykajmy się na inność – sport łączy nas wszystkich. Udział zawodników Olimpiad Specjalnych w najważniejszych wydarzeniach piłkarskich w Polsce pozwala nam głośno nawoływać do akceptacji oraz tolerancji oraz walczyć ze stereotypami. Kibicujmy i trzymajmy kciuki za zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, którzy dzięki piłce nożnej mogą rozwijać się fizycznie i społecznie.
W Polsce Europejski Tydzień Piłki Nożnej wspierają Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN) i Ekstraklasa S.A., organizator rozgrywek ligi zawodowej w Polsce. Polski ruch Olimpiad Specjalnych swym honorowym patronatem objęła Pierwsza Dama RP Anna Komorowska.
- Sport pozytywnie zmienia życie zawodników Olimpiad Specjalnych, pozwala cieszyć się rywalizacją, zawiązuje przyjaźnie i otwiera na świat - mówi Roman Kosecki, wiceprezes PZPN, ambasador Olimpiad Specjalnych. - Naszemu społeczeństwu pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną są pełnoprawnymi obywatelami. Życzę piłkarzom i kibicom wielu sportowych emocji podczas Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych.
26 wydarzeń w 23 miastach
Polska edycja Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej to 26 wydarzeń sportowych w 23 miastach, w tym podczas meczów Ekstraklasy, które obejrzy na żywo kilkadziesiąt tysięcy kibiców oraz ponad milion widzów przed telewizorami. Wśród wydarzeń znajdą się przede wszystkim Turnieje Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych.
- Ekstraklasa i kluby Ligi Zawodowej są dumne, że po raz kolejny mogą wspierać promocję szczytnej idei Olimpiad Specjalnych - podkreśla Marcin Animucki, wiceprezes zarządu Ekstraklasy S.A. - Zawodnicy, którzy wezmą udział w Europejskim Tygodniu, mogą być wzorcem dla wielu profesjonalnych sportowców. Cieszą się pięknem piłki w najczystszej postaci. Zawodnicy Olimpiad wyjdą na murawę tuż przed każdym meczem najbliższej kolejki Ekstraklasy. Apelujemy do wszystkich kibiców, by wsparli ich w codziennej walce, którą toczą nie tylko na boisku.
Przed każdym z 8 meczów 35. kolejki Ekstraklasy, od 29 do 31 maja 2015 r., zawodnicy Olimpiad Specjalnych zostaną przedstawieni publiczności, zaprezentują specjalnie przygotowaną Flagę Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych, a wraz z sędziami wniosą piłkę, którą będzie rozgrywany mecz. W ten sposób profesjonalni piłkarze, trenerzy i sędziowie uhonorują zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, którym sport ułatwia pokonywanie barier i otwiera na świat.
- Piłka nożna jest wspaniałą dyscypliną sportu - mówi Michał Żewłakow, dyrektor ds. skautingu Legii Warszawa i ambasador Olimpiad Specjalnych. - Zawodnicy uczą się grać w zespole, współpracować ze sobą, poznają reguły i zasady fair play. Po wygranym meczu mogą przeżywać radość, a po porażce muszą wyciągać wnioski, jak się jej ustrzec w kolejnym spotkaniu. To wspaniała lekcja dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, która daje im pewność siebie, tak potrzebną w codziennym życiu.
W ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej w jedenastu województwach rozegranych zostanie 18 regionalnych turniejów piłkarskich Olimpiad Specjalnych. Turnieje będą trwać od 21 maja do 10 czerwca 2015 roku. W zawodach w całej Polsce weźmie udział ponad dwa tysiące piłkarzy, trenerów i wolontariuszy.
5 mln sportowców na świecie
Olimpiady Specjalne są światowym ruchem sportowym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.
Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność - na początku lat 80. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to 17,5 tysiąca zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 7,5 tysiąca wolontariuszy, zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe.
W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy ludzi do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.
Partnerem polskiej edycji Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych jest Europejskie Centrum Odszkodowań S.A., największa w Europie Środkowo-Wschodniej firma odszkodowawcza.
Kalendarz meczów 35. kolejki Ekstraklasy z udziałem zawodników Olimpiad Specjalnych:
- 29 maja (piątek), godz. 18:00: Podbeskidzie Bielsko-Biała – Cracovia
- 29 maja (piątek), godz. 20:30: Korona Kielce – Piast Gliwice
- 30 maja (sobota), godz. 15:30: Górnik Łęczna – Ruch Chorzów
- 30 maja (sobota), godz. 18:00: PGE GKS Bełchatów – Zawisza Bydgoszcz
- 30 maja (sobota), godz. 20:30: Śląsk Wrocław – Lechia Gdańsk
- 31 maja (niedziela), godz. 15:30: Jagiellonia Białystok – Górnik Zabrze
- 31 maja (niedziela), godz. 15:30: Legia Warszawa – Wisła Kraków
- 31 maja (niedziela), godz. 18:00: Lech Poznań – Pogoń Szczecin
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz