RPO krytykuje brak możliwości odwołania się
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) brak jest logicznych argumentów, które przemawiają za niemożnością złożenia odwołania od orzeczenia w przedmiocie wskazań do ulg i uprawnień przez osobę, która posiada już orzeczenie o niepełnosprawności, wydane np. przez ZUS. Prof. Irena Lipowicz zwróciła się do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o wyjaśnienia.
W obecnym stanie prawnym osoba posiadająca orzeczenie o grupie inwalidzkiej innego organu niż Powiatowy lub Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności (PZON) może ubiegać się w nim o orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień. Od wydanej przez PZON decyzji nie przysługuje mu odwołanie. I właśnie ta sytuacja wzbudziła wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. Ireny Lipowicz.
„Niemożność wniesienia odwołania od przedmiotowego orzeczenia rodzi obawy, że ustawodawca pozbawił osoby niepełnosprawne konstytucyjnego prawa do zaskarżenia orzeczenia podjętego w pierwszej instancji” – pisze RPO w piśmie do ministra pracy i polityki społecznej.
Obecnie odwołanie do sądu pracy przysługuje jedynie od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. RPO zauważa, że zgodnie z Konstytucją RP są możliwe wyjątki od zasady zaskarżania orzeczeń wydanych w pierwszej instancji, ale muszą być one racjonalnie uzasadnione.
RPO zwróciła się ministra pracy i polityki społecznej z prośbą o wyjaśnienie przyczyn, dla których osoby w powyższych sytuacjach nie mogą odwołać się od decyzji PZON. Odpowiedź jeszcze nie nadeszła.
Komentarz