Przemysław Sobieszczuk
W trosce o innych
Przemysław Sobieszczuk – 31 lat, specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi (HR), założyciel i prezes Stowarzyszenia Debra Polska Kruchy Dotyk, mieszka w Katowicach. Kończy studia politologiczne w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu (wydział zamiejscowy w Chorzowie). Pracuje w centrali jednego z największych polskich banków.
Przemysław choruje na rzadką chorobę dermatologiczną – Epidermolysis Bullosa (EB), czyli pęcherzykowe oddzielanie się naskórka. W jej wyniku na całym ciele powstają trudno gojące się pęcherze i rany. Z biegiem lat choroba nasila się, powoduje w końcu utratę uzębienia, problemy z przełykaniem oraz przykurcze dłoni i stóp.
W 2004 r. założył Stowarzyszenie Debra Polska Kruchy Dotyk, które jednoczy i pomaga dzieciom i rodzinom dotkniętym EB. W 2005 r. Stowarzyszenie zorganizowało I Ogólnopolski Kongres Chorych na EB, który zapoczątkował coroczne spotkania chorych z lekarzami specjalistami. W 2008 r. odbył się I Ogólnopolski Motylkowy Festiwal Radości – spotkanie integracyjne dla dzieci z EB. Dzięki staraniom Stowarzyszenia w 2008 r. EB zostało wpisane na krajową listę chorób przewlekłych, a opatrunki dla chorych stały się refundowane. Przemysław to kompetentny, sprawny organizator, ale i wrażliwy, ciepły człowiek. Gdy dowiedział się o dziewczynce z EB, porzuconej po narodzinach przez rodziców, nagłośnił sprawę i w ciągu roku pomógł znaleźć dziecku dom, gdzie z troską zajęto się jego leczeniem, rehabilitacją i wychowaniem.
Za działalność społeczną na rzecz dzieci chorych na EB w 2006 r. otrzymał nagrodę im. Marka Drapińskiego od Towarzystwa Edukacji Bankowej SA.
Artykuł pochodzi z magazynu „Integracja”, nr 6/2009
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz