Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zaświadczenie o wzięciu urlopu

07.12.2015
Autor: Hubert

Czy muszę przynieść pracodawcy zaświadczenie, jak brałem urlop na badania? Z dodatkowego urlopu przysługującego niepełnosprawnym?

Szanowny Panie,

Każdy pracownik, bez względu na to, czy jest osobą pełnosprawną, czy z niepełnosprawnością, ma prawo wykorzystać urlop wypoczynkowy według własnego uznania i potrzeb. Względem pracownika z niepełnosprawnością dodatkowy urlop wypoczynkowy jest tak samo rozliczany względem przeznaczenia, jak tradycyjny urlop wypoczynkowy.

Natomiast jeżeli byłby Pan zwolniony od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu np.: wykonania badań specjalistycznych, jeżeli czynności te nie mogły być wykonane poza godzinami pracy, to wówczas pracodawca może zażądać udokumentowania. Przepisy nie określają szczegółowych zasad udzielania przez pracodawcę zwolnienia od pracy w celu wykonania np. badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających. Dlatego też pracodawca ma prawo do ich zdefiniowania, dotyczy to zwłaszcza odpowiedniego udokumentowania. Zanim pracodawca udzieli wspomnianego zwolnienia od pracy, dobrze jest wcześniej ustalić szczegóły. Natomiast, co do zasady zwolnienie przysługuje na czas trwania badań, zabiegów itp. Ustawodawca nie określił maksymalnego czasu zwolnienia przysługującego na wykonanie badań czy zabiegów.

Zachęcam do zapoznania się z Ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a dokładnie z uprawnieniami osób niepełnosprawnych:

„Art. 20. 1. Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:

  1. w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku, z zastrzeżeniem art. 10f ust. 1 pkt 2;
  2. w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.”

Może Pan również zapoznać się ze stanowiskiem Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych dotyczącego prawa do korzystania ze zwolnień od pracy.


Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 maja 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania zwolnień od pracy osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym

Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas