Świadczenie załatwisz przez internet
Składanie wniosków, np. o zasiłki, przez internet, elektroniczna wymiana informacji pomiędzy urzędami i likwidacja barier administracyjnych – to główne założenia planowanej nowelizacji Ustawy o świadczeniach rodzinnych i kilku innych ustaw, w tym o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
- Informatyzacja działań w zakresie kilku ustaw ma umożliwić obywatelowi załatwienie sprawy w urzędzie w całości przez internet, począwszy od złożenia wniosków, załączników, a skończywszy na otrzymaniu decyzji – mówiła w 11 czerwca 2015 r. na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Małgorzata Marcińska.
Zgodnie z założeniami projektu, urzędy mogłyby wymieniać między sobą elektronicznie konieczne informacje, łatwiejsze byłoby pozyskanie informacji np. z ZUS czy KRUS, a załatwiający sprawy w urzędzie byliby zwolnieni z obowiązku dostarczania różnych zaświadczeń z urzędów, np. o dochodzie rodziny czy informacji o niepełnosprawności. Możliwe będzie bowiem elektroniczne przetwarzanie informacji np. z systemu EKSMOoN (Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności). Ma to wpłynąć także na krótszy czas np. starania się o orzeczenie czy świadczenie z pomocy społecznej.
Zmiany to oszczędności
Obecnie nie ma przepisów, które dawałyby możliwość korzystania przez administrację z danych gromadzonych w rejestrach centralnych, są one jedynie przechowywane w rejestrze centralnym przez ministra pracy i polityki społecznej w celach statystycznych i są odpersonalizowane, czyli nie można dzięki nim zidentyfikować konkretnej osoby.
Planowane zmiany, według ustawodawcy, spowodują zmniejszenie wydatków sektora finansów o 72 mln zł w przyszłym roku, a do 2025 r. oszczędności miałyby dojść do kwoty 96 mln zł.
Dalsze prace nad projektowanymi zmianami będą toczyć się w sejmowej podkomisji nadzwyczajnej, powołanej przez przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz