Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy komornik może zająć samochód osoby niepełnosprawnej?

22.07.2015
Autor: tadeusz

Samochód został zakupiony z funduszy PFRON, beneficjentem umowy jest moja niepełnosprawna córka, lat 17 (orzecznie o niepełnosprawności, stopień znaczny, porażenie czterokończynowe, nie chodzi), ja jestem osobą niepełnosprawną (orzeczenie: stopień umiarkowany, stałe, duże trudności z poruszaniem).

Szanowny Panie,

Niestety, nie udzielił Pan szczegółowych informacji dotyczących sprawy, dlatego nie jestem w stanie udzielić kompleksowej informacji.

Niemniej mogę nadmienić, że dniu 18 września 2014 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego (w części poświęconej postępowaniu egzekucyjnemu). Przytoczona przez Pana sytuacja powinna być rozpatrywana pod kątem art. 829 Kodeksu postepowania cywilnego, który dokonuje wskazania przedmiotów niepodlegających egzekucji komorniczej, rozszerzając ochronę na dłużników będącymi osobami niepełnosprawnymi. Ograniczenia egzekucji o charakterze przedmiotowym odnoszą się do przedmiotu egzekucji (tj. przedmiotów lub praw poddawanych spieniężeniu w celu zaspokojenia wierzyciela) i zostały zawarte właśnie w ww. artykule.

Wykaz przedmiotów, niepodlegających zajęciu komorniczemu, został wzbogacony o zapis, że z egzekucji komorniczej wyłączone są przedmioty, które są niezbędne dłużnikowi lub członkowi jego rodziny ze względu na niepełnosprawność. Jeżeni chodzi natomiast o to, co należy zaliczyć do pojęcia „przedmioty niezbędne”, to w tej kwestii z pewnością będzie potrzebna każdorazowo indywidualna ocena ze strony komornika.

Szczegółowy wykaz przedmiotów, które nie podlegają zajęciu komorniczemu znajdzie Pan w art. 829 Kodeksu postępowania cywilnego.

W opisanej przez Pana sytuacji należy zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

  • Jakie są konkretne okoliczności stanowiące podstawę do zajęcia komorniczego?
  • Czy została spełniona przesłanka niezbędności, która oznacza, że przedmiot zajęcia jest konieczny i uzasadniony w kontekście niepełnosprawności dłużnika lub jego rodziny?
  • Należy również przeanalizować umowę z PFRON w kontekście ustalenia, czy bezsprzecznie właścicielem samochodu pozostaje osoba niepełnosprawna, czy też w dowodzie rejestracyjnym lub polisie ubezpieczeniowej auta widnieje cesja na PFRON?

Radziłabym jednak skorzystać z bezpłatnej porady prawnej w instytucji/organizacji, znajdującej się najbliżej Pana miejsca zamieszkania.


Podstawa prawna:

Kodeks postępowania cywilnego, art. 829


Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas