„Krwiecień” pomoże uratować życie nawet 4200 osób
W trwającej od marca do maja 2015 roku Akcji Honorowego Krwiodawstwa „Krwiecień” zebrano ponad 700 litrów krwi od ponad 1500 dawców. To ogromny sukces, bo szacuje się, że pomoże ona uratować życie nawet 4200 osób.
Ogromna ilość wypadków i zabiegów chirurgicznych powoduje, że krew jest potrzebna co 1 minutę, średnio dla 1 na 10 osób przebywających w szpitalu. Oddanie krwi zajmuje zwykle mniej niż 10 minut a jedna jednostka krwi może uratować życie nawet trzem osobom.
Profesjonalizm
W inicjatywę honorowego krwiodawstwa „Krwiecień” zaangażowało się 19 Uczelni Wyższych z 6 różnych miast i dziesiątki wolontariuszy. Podczas akcji na stoiskach profilaktycznych przebadano ponad 8 000 osób. Przeprowadzane były m.in. pomiary zawartości tkanki tłuszczowej, glukozy i ciśnienia, wyznaczano BMI. Odbywały się także wykłady edukacyjne dla studentów i pracowników uczelni na temat krwiodawstwa, krwiolecznictwa i transplantologii.
Organizatorem akcji była Fundacja Scanmed, która stawia sobie za cele: ochronę zdrowia oraz poprawianie dostępności i jakości świadczeń ochrony zdrowia, prowadzenie edukacji zdrowotnej, profilaktyki prozdrowotnej oraz popularyzację wiedzy o zdrowiu.
Dzielenie się krwią
- Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji za dary, które pomogą uratować życie wielu osobom. Świetny wynik tegorocznej akcji motywuje nas do jeszcze większego wysiłku w kolejnej edycji. Chcemy zebrać jeszcze więcej niezastąpionego czerwonego leku, zamierzamy też intensywniej promować transplantologię – podsumowuje Marek Barański, Prezes Fundacji Scanmed.
„Krwiecień” to autorski, cykliczny program honorowej zbiórki krwi zainicjowany przez Fundację Scanmed we współpracy z Samorządami Studenckimi z największych ośrodków akademickich w Polsce. Głównym założeniem programu jest propagowanie idei krwiodawstwa, transplantologii oraz zdrowego trybu życia, nie tylko wśród studentów uczelni wyższych, ale również mieszkańców ośrodków akademickich.
Patronatem akcję objęli między innymi Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektorzy uczelni wyższych, Narodowe Centrum Krwi oraz Polski Czerwony Krzyż.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Krótkie podsumowanie 2024 roku na portalu
- Jaka pomoc z PFRON w 2025 roku? Znamy szczegóły programu „Aktywny samorząd”
- Będą wyższe dofinansowania do wynagrodzeń. Kiedy trafią do pracodawców?
- Srebrna gospodarka. Wszystko zaczyna się od małych zmian
- Na stronie ZUS już dostępny jest wniosek o dodatek dopełniający do renty socjalnej. Kto musi go składać?
Dodaj komentarz