Opiekun dla osoby niepełnosprawnej
Kiedy i kto może wystąpić z wnioskiem do Sądu o ustanowienie opiekuna prawnego dla osoby, która w przyszłym roku kończy 18 lat i ma orzeczone lekkie upośledzenie umysłowe? Czy może wystąpić tylko jedno z rodziców, wskazując siebie we wniosku jako opiekuna? Pozdrawiam Iwona
Szanowna Pani,
Zgodnie z przepisami, w sprawach o ubezwłasnowolnienie właściwy jest Sąd Okręgowy miejsca zamieszkania osoby, która ma być ubezwłasnowolniona, a w przypadku braku miejsca zamieszkania - Sąd miejsca jej pobytu.
Wniosek o ubezwłasnowolnienie może złożyć jedynie krewny w linii prostej (jednak krewni osoby, która ma być ubezwłasnowolniona, nie mogą zgłaszać wniosku o wszczęcie postępowania, jeżeli osoba ta ma przedstawiciela ustawowego), tj. z wnioskiem mogą wystąpić następujące osoby:
- współmałżonek,
- krewni w linii prostej (rodzice, dziadkowie, dzieci i wnuki),
- rodzeństwo,
- przedstawiciel ustawowy.
Osoby, które nie należą do kręgu osób uprawnionych do złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie, a widzą potrzebę ubezwłasnowolnienia, np. dalszego krewnego lub obcej osoby potrzebującej pomocy, mogą złożyć jedynie wniosek do prokuratora o wszczęcie postępowania o ubezwłasnowolnienie.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie