Prawnik radzi: karta niezgody
Mieszkam w wieżowcu. Na parkingu przed blokiem są dwa miejsca do parkowania dla kierowcy z niepełnosprawnością i tam parkuję samochód. Ja i kolega mamy nowe karty do parkowania, wydane wg nowych przepisów. W bloku są dwie rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi i tu zaczyna się problem. Moje pytanie brzmi: czy matka/ojciec dziecka z niepełnosprawnością może przez całą dobę zajmować miejsce parkingowe (kopertę), czy tylko na czas wsadzania i wysadzania dziecka. Karta przysługuje dziecku, a nie rodzicom. Z tego powodu są ciągłe nieporozumienia. Czy spółdzielnia mieszkaniowa może wyznaczyć jeszcze dwie „koperty” do parkowania dla ww. osób?
Bolesław F.
Prawnik Anita Siemaszko: Jeżeli miejsca parkingowe, będące obecnie „kością niezgody’’, nie są indywidualnie oznakowane białą kopertą (wraz z numerem rejestracyjnym samochodu) znakiem D-18a i tabliczką z symbolem niepełnosprawności, oznacza to, iż z tego miejsca parkingowego mogą korzystać wszyscy uprawnieni, decyduje w tym przypadku zasada: kto pierwszy, ten lepszy. W innym przypadku oznacza to, że osoba uprawniona otrzymała zgodę na dzierżawę miejsca parkingowego. Udzielenie takiej zgody przez spółdzielnię jest możliwe i zgodne z przepisami. Wówczas prawo do parkowania ma posiadacz samochodu o właściwym numerze rejestracyjnym.
Nic nie stoi na przeszkodzie, abyście, panowie, zwrócili się do spółdzielni mieszkaniowej o wyrażenie zgody na dzierżawę miejsc parkingowych z właściwym uzasadnieniem. Reszta zależy od woli spółdzielni i rzecz jasna możliwości wyodrębnienia takich miejsc parkingowych. Spółdzielnia reprezentować powinna interesy i potrzeby wszystkich mieszkańców – spółdzielców. Przy rozstrzygnięciu powinno się uwzględnić szczególne potrzeby jednej grupy, ale jednocześnie nie zapominać, że nie może odbywać się to kosztem potrzeb pozostałych mieszkańców – spółdzielców. Potrzebny jest tzw. złoty środek.
Komentarz