Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta dla chorych na celiakię

28.07.2016
Autor: Anna

Witam! Mam 56 lat, 7 lat temu zdiagnozowano u mnie celiakię III stopnia. Problemy z układem pokarmowym miałam od dziecka. Gastrolodzy przez długi czas leczyli mnie na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Po latach okazało się, że to jednak celiakia. I musiałam na nią chorować od urodzenia. Dodatkowo choruję na łuszczycę. Otrzymałam orzeczenie o umiarkowanym stponiu niepełnosprawności. Pracuję w zakładzie pracy chronionej za najniższe wynagrodzenie. Parę dni temu zdiagnozowano u mnie zaćmę, lecz na razie lekarz zadecydował, by jej nie usuwać. Czy przysługuje mi renta z uwagi na moje choroby? Jeśli tak, to gdzie się zwrócić?

Szanowna Pani,

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:

  1. został uznany za niezdolnego do pracy,
  2. ma wymagany – stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy – okres składkowy i nieskładkowy,
  3. niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego), określonych w art. 57 ust. 1 pkt 3 ustawy emerytalnej, albo nie później, niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Wymóg powstania niezdolności do pracy w określonym ustawą emerytalną czasie nie obowiązuje w stosunku do osoby, która spełnia łącznie następujące warunki:

  1. została uznana za całkowicie niezdolną do pracy,
  2. spełnia warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego oraz
  3. legitymuje się co najmniej 25-letnim (w przypadku mężczyzny) okresem składkowym i nieskładkowym.

Warto także zauważyć, że w obowiązującym systemie nie ma sformułowanego wprost katalogu schorzeń, które uprawniają do wydania orzeczenia o niezdolności do pracy.

W kwestii renty z tytułu niezdolności do pracy proszę zapoznać się z informacjami na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Informacje o rencie z tytułu niezdolności do pracy znaleźć można także na naszym portalu.

Jeśli niepełnosprawność powstała w dzieciństwie, może się Pani ubiegać o rentę socjalną, która przysługuje osobie, która:

  • jest pełnoletnia oraz
  • jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18. roku życia albo w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

W sprawie warunków otrzymania renty socjalnej proszę zapoznać się z informacjami na naszym portalu.

Postępowanie w sprawie przyznania renty wszczyna się na wniosek osoby zainteresowanej lub jej pełnomocnika. Wniosek taki może być zgłoszony w każdej jednostce terenowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy (zgłoszenie na piśmie lub ustnie do protokołu).

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas