Łukasz Szeliga nowym prezesem PKPar
W polskim sporcie paraolimpijskim dalszy ciąg zmian. Były paraolimpijski narciarz alpejski, obecnie działacz sportowy, aktualny prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”, został także prezesem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego (PKPar), zastępując na tym stanowisku Longina Komołowskiego.
To nie tylko zmiana pokoleniowa – Longin Komołowski rządził Komitetem od 15 lat – ale też znak, że w ogóle zmienia się atmosfera wokół sportu osób z niepełnosprawnością.
Paraolimpijczycy rządzą się sami
Z jednej strony można powiedzieć, że prezes Łukasz Szeliga skupił w swoich rękach pełnię władzy nad polskim sportem paraolimpijskim. Z drugiej strony to pewien symboliczny znak, że paraolimpijczycy wreszcie rządzą się sami. Szeliga pochodzi bowiem z szeregów sportowców z niepełnosprawnością jako przedstawiciel młodszego pokolenia; jego rówieśnicy nadal są sportowcami czynnymi i zdobywają medale na igrzyskach.
Jest zarazem doświadczonym działaczem, był prezesem Beskidzkiego Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start” w Bielsku-Białej – i to jednym z najmłodszych w kraju. Sprawdził się jako organizator zawodów krajowych i międzynarodowych.
Jako prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” jest zwolennikiem idei integracji sportu paraolimpijskiego ze sportem olimpijskim. Jednak w przeciwieństwie do zwolenników natychmiastowego przechodzenia paraolimpijskich dyscyplin sportowych do związków sportowych olimpijskich – integrację tę widzi jako długotrwały proces. Nie może on zaburzać budowania normalizacji w sporcie osób z niepełnosprawnością i dostosowywania go do wymagań międzynarodowych aren, a więc do specjalizowania się zawodników w profesjonalnym wyczynie z jednej strony i wychowywaniu młodych sportowców, którzy dopiero stają się zawodnikami, z drugiej.
Wybór niemal jednogłośny
Zmiana szefa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego wiązała się ze zmianą Zarządu tej instytucji, która dokonała się na wtorkowym (23 czerwca 2015 r.) Zjeździe Sprawozdawczo-Wyborczym.
- Wszyscy myśleli, że środowisko jest podzielone, ale okazało się, że wcale tak nie jest – powiedział nam w rozmowie telefonicznej Łukasz Szeliga. – Niemal jednogłośnie wybrano nowy Zarząd Komitetu, zmniejszono go i tak skonstruowano, by pełniej odpowiadał na potrzeby samych sportowców, na przykład w jego składzie znalazł się przedstawiciel zawodników. Jest nim Andrzej Szczęsny.
Opłaciło się namówienie na sport
Jednym z najbardziej zadowolonych z wyniku wyborów jest Mirosław Jakubczyk, trener pływaków i wychowawca pokoleń medalistów igrzysk. Jego rolą ponad 20 lat temu było namówienie Łukasza Szeligi do sportu, kiedy po wypadku motocyklowym młodemu, dobrze zapowiadającemu się piłkarzowi, amputowano nogę.
- Jak to dziwnie splatają się losy. Z Łukaszem spotkaliśmy się po jego wypadku. Pokazałem mu najpierw pływanie, a potem narty. Albo odwrotnie. W każdym razie namówienie go na sport opłaciło się – powiedział nam krótko Mirosław Jakubczyk.
- Mam nadzieję, że nowy Zarząd Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego jest pewnym elementem budującym nową atmosferę wokół sportu paraolimpijskiego – dopowiada Łukasz Szeliga. – Nową, ale bardziej znormalizowaną, opartą o działania w zwykłych warunkach biznesowych. O takie warunki działania zamierzamy walczyć podczas kadencji całego Zarządu.
Komentarz: życzymy braku rozwiązań doraźnych
Oby warunki te nie spowodowały konieczności uelastycznienia postaw członków Zarządu. Tego przede wszystkim życzymy całemu Polskiemu Komitetowi Paraolimpijskiemu, a przede wszystkim tego, by Komitet nie musiał szukać rozwiązań doraźnych, ale by współuczestniczył – razem ze sportowcami – w budowaniu polskiego sportu w ogóle. Jeśli tak się stanie, wyniki sportowe także będą musiały się pojawić.
Nowy skład Zarządu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego
Łukasz Szeliga (prezes), Eugeniusz Grabowski (wiceprezes), Tadeusz Nowicki (wiceprezes)
Członkowie prezydium Zarządu
Piotr Dukaczewski, Zenon Jaszczur, Piotr Łożyński, Romuald Schmidt
Członkowie Zarządu
Jerzy Jankowski, Mariusz Oliwa, Bogusław Szczepański, Andrzej Szczęsny, Danuta Tarnawska
Komisja rewizyjna
Paweł Niewiarowski (przewodniczący), Dariusz Skibniewski (sekretarz), Dariusz Mosakowski (członek)
Komentarze
-
Zmiana Prezesa i Zarządu
27.06.2015, 07:06Gratulacje ,życzę powodzenia w porządkowaniu i uzdrawianiu naszego sportu. Pozdrawiam, Janusz Wasilodpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz