Startuje Onko-olimpiada 2008
Już w sobotę 6 września odbędzie się na warszawskim AWFie Onko-olimpiada 2008. W organizowanych już po raz drugi Międzynarodowych Igrzyskach Sportowych dla dzieci po przebytej chorobie nowotworowej wezmą udział reprezentanci Rosji, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Rumunii, Turcji, oraz Polski.
Co roku nowotwory złośliwe rozpoznaje się u ponad tysiąca polskich dzieci. Każdego roku ponad 2000 małych pacjentów jest w trakcie intensywnej chemioterapii. Sukces w walce z chorobą wymaga współpracy wielu specjalistów i kosztownego leczenia ale olbrzymie znaczenie ma również samopoczucie i atmosfera w jakiej dzieci mierzą się z nowotworem.
- Choroba nowotworowa to choroba którą leczy się bardzo długo. Cały proces trwa od pół roku, do 5 lat. W dzieciach jest wiele energii i chęci życia, a choroba zabiera im dzieciństwo: kontakty z rówieśnikami, szkołę, podwórko. Ta impreza ma na celu przywrócenie im normalnego życia, możliwości cieszenia się nim i wyładowania energii, której każde dziecko jest pełne – powiedział na inaugurującej onko-olimpiadę konferencji prasowej Tomasz Osuch z Fundacji Spełnionych Marzeń, jednego z organizatorów wydarzenia.
Sukces pierwszej edycji Onko-olimpiady był na tyle duży, że w tym roku organizatorzy nie byli w stanie przyjąć wszystkich zgłoszeń. W poprzedniej edycji brały udział reprezentacje dwóch krajów. Teraz do Warszawy przyjadą dzieci z sześciu krajów i pacjenci z 10 szpitali w Polsce.
- Impreza udała się na tyle, że w tym roku musieliśmy ograniczyć ilość zawodników. Razem będzie 250 uczestników. Większej ilości osób nie byliśmy w stanie już przyjąć – wyjaśniała Marzenna Szustkowska z Fundacji Orimari, współorganizatora imprezy.
Sportowe zmagania małych pacjentów rozpoczną się już o 10.30 rano. Zawodnicy zmierzą się w konkurencjach sportowych dobranych pod kątem ich kondycji psychofizycznej, wynikającej z przebytej choroby nowotworowej. Będą to, między innymi, biegi na 60 m i 100 m, skoki w dal, pchnięcie kulą, rzuty piłeczką palantową, wyścigi na wózkach inwalidzkich, pływanie, tenis stołowy i piłka nożna.
Najlepszym zostaną wręczone specjalne medale, przygotowane na tę okazję przez Mennicę Państwową. Wieczorem odbędzie się koncert zespołu Video.
Gospodarzami prowadzącymi Onko-olimpiadę będą Joanna Racewicz i Andrzej Nejman, oraz Justyna Kozłowska i Marcin Dobrociński.
Małych sportowców będą tez wspierać gwiazdy. Ambasadorem Igrzysk jest Małgorzata Foremniak. Dzieciom towarzyszyć będą również znani sportowcy: olimpijczyk Jacek Wszoła i hokeista Mariusz Czerkawski.
Na zdjęciu: Mariusz Czerkawski, Małgorzta Foremniak i Tomasz
Osuch podczas konferencji prasowej, fot: Filip Miłuński
Na zdjęciu: Marzenna Szustkowska z Fundacji Orimari, fot: Filip
Miłuński
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz