Przejdź do treści głównej

Dostępność architektoniczna

W tym odcinku programu „Misja Integracja” poruszamy temat planowania dostępności, które nazywane jest też projektowaniem uniwersalnym. Jest to projektowanie zarówno budynków mieszkalnych, jak i obiektów użyteczności publicznej, które uwzględnia potrzeby wszystkich użytkowników, w tym osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. W programie ideę planowania dostępności, która jest niezwykle popularna w krajach zachodnich, konfrontujemy z polską rzeczywistością prawną.

Podjazdy są niezbędne nie tylko osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, ale też osobom starszym czy rodzicom z wózkami dziecięcymi. Płaska, niewybrukowana nawierzchnia poprawia bezpieczeństwo i komfort użytkowania zarówno osobom z niepełnosprawnością ruchową, jak i miłośniczkom szpilek. Jak się okazuje, idea planowania dostępności tak naprawdę służy nam wszystkim.

Zaproszenie Piotra Pawłowskiego do rozmowy na temat projektowania uniwersalnego przyjął Kamil Kowalski, architekt wnętrz, projektant dostępności, audytor Integracji oraz autor książki „Projektowanie bez barier – wytyczne”, która, jako jedyna w Polsce publikacja, zawiera kompleksowe założenia projektowania dostosowanych budynków. Gość programu wyjaśnia m.in. na co powinni zwracać uwagę architekci i projektanci podczas planowania budynków i przestrzeni publicznych oraz opowiada o audytach architektonicznych, przeprowadzonych w Pałacu Prezydenckim i Rezydencji Prezydenta RP – Belwederze. Zostały one uhonorowane certyfikatem „Obiekt bez barier”, przyznawanym przez Integrację budynkom dostępnym dla osób o ograniczonej sprawności.

O potrzebie szerzenia wiedzy na temat dostępnej architektury wśród studentów opowiada dr hab. Krystyna Solarek, inżynier, architekt i wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Dodatkowo w programie prezentujemy firmę odpowiedzialną społecznie. Polpharma, największa polska firma farmaceutyczna, podjęła w ostatnim czasie działania zmierzające do zapewnienia większej dostępności architektonicznej swojej siedziby w Warszawie dla klientów i pracowników z różnymi niepełnosprawnościami.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Powiązane filmy

Prawy panel

Wspierają nas