Dostępność stron internetowych w pigułce
Internet musi być dostępny dla wszystkich. To szczególnie ważne medium dla osób z niepełnosprawnością, które bardziej niż inni doceniają m.in. możliwość robienia zakupów, załatwiania wielu formalności i spraw w sieci. Z myślą o ich potrzebach Integracja przygotowała filmowy instruktaż zapewnienia dostępności treści publikowanych w internecie. Film w atrakcyjnej formie daje wskazówki zwłaszcza redaktorom i twórcom serwisów internetowych.
Osoby z niepełnosprawnością szczególnie doceniają bogactwo dostępnych w internecie treści, z drugiej jednak strony często są ograniczane trudną nawigacją po stronie, złym sformatowaniem tekstów czy niedostępnymi filmami, grafikami i tabelami. Nierzadko nie mają fizycznej możliwości korzystania z myszy komputerowej, touchpada czy ekranu dotykowego, więc poruszają się w sieci z poziomu klawiatury. Do tego jeszcze dostępność treści kojarzy się z technicznym skomplikowaniem, tworzeniem alternatywnych wersji serwisów, a także przestarzałą szatą graficzną. Tymczasem – jak przekonuje Integracja – dostępność umożliwiają proste zasady. Najważniejsze z nich przypomina niniejszy film. Integracja zwraca w nim uwagę na kilka dobrych praktyk w zakresie dostępności.
Integracja, jedna z największych polskich organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością, zaangażowana jest w promowanie w Polsce zasad międzynarodowego standardu WCAG 2.0. Organizuje poświęconą tej tematyce konferencję „Dostępność POLSKA”, przeprowadza audyty stron internetowych, nadając certyfikaty dostępności, a także pomaga wdrażać właściwe rozwiązania, otwierając polski internet dla wszystkich użytkowników.
Świadomość zasad związanych z zapewnianiem dostępności szczególnie ważna jest dla twórców serwisów internetowych oraz dziennikarzy i redaktorów, ale dobre zasady powinni stosować także przeciętni internauci publikujący w serwisach społecznościowych i blogerzy.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz