Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zagubiona - świadczenia dla matki

10.08.2015
Autor: Dagmara

Witam. Bardzo proszę o udzielenie mi informacji, co przysługuje mojemu dziecku, które ma wadę wrodzoną - wierzchniactwo. Dziecko w sierpniu kończy 4 lata. Rok temu przeszedł ciężką operację związaną z w/w wadą (rekonstrukcja cewki moczowej, przeszczep moczowodu, zmniejszenie pęcherza wraz z rekonstrukcją prącia). Syn ma przyznany zasiłek pielęgnacyjny. W tamtym roku musiałam zrezygnować z pracy, ponieważ co dwa miesiące przechodził zapalenia pęcherza. Ma problemy z trzymaniem moczu, więc do tej pory chodzi w pieluszce - walczymy każdego dnia, aby przynajmniej korzystał z toalety 3 razy na godzinę i nie musiał chodzić w pieluszce. Uczęszcza do przedszkola, gdyż nie wyobrażam sobie, żeby go odciąć od rówieśników. Pracuje tylko mąż, czy w tej sytuacji mogę się starać o jakieś dodatkowe świadczenie na dziecko??? Czuje się zagubiona, bo tak naprawdę jesteśmy zdani tylko na siebie i rodzinę męża. Nie wiem, gdzie pytać i dokładnie o co. Uprzejmie proszę o jakąkolwiek informację.

Szanowna Pani,

Nie mamy informacji dotyczących wszystkich istotnych zapisów w  orzeczeniu o niepełnosprawności Pani syna. Być może jest Pani uprawniona do ubiegania się o świadczeniem pielęgnacyjne.

O ww. świadczenie mogą się ubiegać opiekunowie dzieci z niepełnosprawnością, rezygnujący z zatrudnienia (pracy zarobkowej) w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Świadczenie to przysługuje m.in. matce albo ojcu, jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w orzeczeniu (pkt. 7 i 8), tj. konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2015 r. świadczenie pielęgnacyjne wynosi 1200 zł miesięcznie.

Wnioski o ww. świadczenie należy składać w urzędzie gminy lub miasta. w jednostce zajmującej się wypłatą świadczeń rodzinnych.

Więcej informacji o świadczeniu pielęgnacyjnym przeczyta Pani na naszym portalu.

Proponujemy także zapoznanie się z informacjami dotyczącymi także innych ulg i uprawnień:

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas