Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta a przedłużenie wieku emerytalnego

22.10.2015
Autor: Marek

W 2012 roku przyznano mi rentę do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego, tj. do końca maja 2015 r. W związku z ustawowym przedłużeniem wieku emerytalnego, ZUS automatycznie przedłuża takie renty do czasu faktycznego przejścia na emeryturę. W PFRON jest decyzja przyznająca mi rentę do końca maja i do tego czasu otrzymywałem refundację składek (prowadzę działalność gospodarczą). Za czerwiec odmówiono mi wypłaty refundacji. Co mam zrobić, aby refundacja była dalej wypłacana?

Szanowny Panie,

Tak jak Pan słusznie zauważył, 1 stycznia 2013 r. weszła w życie Ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw, przewidująca wydłużanie powszechnego wieku emerytalnego. Od 1 stycznia 2013 r., w związku ze stopniowym wydłużaniem wieku emerytalnego, jeśli zajdą przesłanki do orzeczenia niezdolności do pracy w trybie art. 13 ust. 3a Ustawy emerytalnej, ZUS orzekać będzie ją do czasu ukończenia odpowiednio podwyższonego wieku emerytalnego (zróżnicowanego w zależności od daty urodzenia wnioskodawcy).

Pracodawcy zatrudniającemu osoby z niepełnosprawnością przysługuje ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, o ile pracownik ten został ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych, prowadzonej przez PFRON. Pracodawca może uzyskać dofinansowanie do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych zatrudnionych na umowę o pracę (po wcześniejszym przedstawieniu przez te osoby orzeczenia o stopniu niepełnosprawności).

Jeśli dobrze rozumiemy, dokumentem przedłożonym pracodawcy było orzeczenie ZUS o niezdolności do pracy. Jeśli uzyskał Pan (na mocy ww. przepisów) kolejne orzeczenie, należało je przedłożyć pracodawcy, bowiem dokumentem niezbędnym do zaliczenia pracownika do stanu zatrudnionych osób niepełnosprawnych jest ważne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne. W opisanej sytuacji najprostszym rozwiązaniem byłoby porozumienie się Pana pracodawcy z odpowiednim działem PFRON, zajmującym się wypłatą dofinansowań.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas