W Los Angeles o medale i akceptację
„Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku!” – to przysięga zawodników, którzy w dniach 25 lipca – 2 sierpnia 2015 r. walczą w XIV Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Los Angeles.
W zawodach bierze udział ponad 7 tys. zawodników z niepełnosprawnością intelektualną, pochodzących ze 177 krajów. Wszyscy przyjechali zwyciężyć, bo dla zawodników, jak zawsze, najważniejszy jest medal, ale w tych zawodach liczy się także szczególnie przezwyciężenie swoich słabości. Ta idea towarzyszy Olimpiadom Specjalnym od samego początku.
- Zawodnicy Olimpiad Specjalnych nie tylko podczas zawodów i treningów, ale każdego dnia w codziennym życiu przełamują kolejne bariery i ograniczenia – mówi Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska. – Igrzyska to dla nich niezwykłe święto i uhonorowanie ich starań i wysiłków, ale także ogromna, a czasem jedyna w życiu szansa na poznanie zupełnie innego świata. Pamiętajmy, że podczas Igrzysk zawodnicy Olimpiad Specjalnych będą zdobywać medale dla Polski. Wierzę, że dzięki ich wysiłkowi Polacy zobaczą w osobach z niepełnosprawnością intelektualną ciekawych świata ludzi, z wieloma umiejętnościami i możliwościami. I to jest nasze przesłanie dla całego społeczeństwa – dla zawodników Olimpiad Specjalnych ważne są medale Igrzysk i sukcesy na stadionach całego globu, ale ważniejsze jest poczucie akceptacji tutaj – w naszym kraju.
Zaśpiewał Stevie Wonder
Z Polski do Los Angeles poleciało 60 zawodników Olimpiad Specjalnych, którzy wystąpią w 15 dyscyplinach: badmintonie, bocce, bowlingu, gimnastyce, jeździectwie, kajakarstwie, kolarstwie, koszykówce, lekkoatletyce, piłce nożnej, pływaniu, tenisie ziemnym, tenisie stołowym, trójboju siłowym i wrotkarstwie.
Oprócz nich w naszej ekipie jest 27 trenerów, członków zespołu medycznego i kierownictwo kadry. Uroczysta ceremonia otwarcia Igrzysk na Los Angeles Memorial Coliseum odbyła się 25 lipca 2015 r. w obecności m.in. Michelle Obamy, małżonki prezydenta USA, i 60 tys. widzów.
Podczas całych Igrzysk przewiduje się obecność półmilionowej publiczności. W uroczystej paradzie na płytę jednego z największych stadionów świata weszło 9 tys. sportowców i trenerów z całego świata. Zapalony został także Ogień Nadziei, który będzie płonął do 2 sierpnia, czyli dnia zakończenia zawodów.
Na scenie pojawiły się gwiazdy, takie jak Stevie Wonder, Nicole Scherzinger czy Avril Lavigne, której piosenka „Fly” promuje Igrzyska. Wystąpiła także rockowa grupa O.A.R. oraz wokalista Cody Simpson.
Smak zwycięstwa
Olimpiady Specjalne to światowy ruch sportowy, propagujący sport osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zrzeszonych jest w nim 5 mln sportowców z ponad 170 krajów. Co cztery lata organizowane są światowe i kontynentalne letnie igrzyska, a mniejszych zawodów i innych sportowych imprez odbywa się ok. 20 tys. rocznie.
Uprawiane w olimpiadach specjalnych dyscypliny, letnie i zimowe, nie różnią się od tych w sporcie osób pełnosprawnych – za wyjątkiem boksu, szermierki, strzelectwa oraz sztuki walk innych niż judo. Te ze względów bezpieczeństwa są wyłączone. Podstawowa zasada Olimpiad Specjalnych to dać szansę każdemu. Dlatego, by umożliwić zdobycie medalu, wyrównuje się szanse. Najpierw zawodnicy biorą udział w preeliminacjach, na podstawie uzyskanych tam wyników i obserwacji trenerów przydzielani są do grup, liczących od 3 do 8 zawodników o zbliżonej sprawności.
Na międzynarodowych zawodach nie ma oficjalnych tabel medalowych i nie są notowane rekordy. Nie można też za bardzo eksploatować najsprawniejszych zawodników kosztem innych. Sportowiec Olimpiad Specjalnych może startować jedynie w dwóch dyscyplinach letnich, jednej zimowej i w grze zespołowej. W końcu przecież każdy chce trenować i wygrywać, nie tylko najsprawniejsi. Bo, wbrew obiegowym opiniom, dla zawodników z niepełnosprawnością intelektualną nie tylko udział w zawodach jest ważny, ale także smak samego zwycięstwa.
Na podium stają wszyscy uczestnicy rywalizacji. Pierwsza trójka dostaje medale, pozostali – wstążki. Ceremonia dekoracji jest bardzo uroczysta, ma być najważniejszym momentem i zachętą do regularnych treningów, bowiem sport osób z niepełnosprawnością intelektualną jest czymś więcej niż tylko zabawą. Można to było obserwować w 2010 r. Warszawie podczas Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych.
- Tak prawdziwej idei sportu, jaką mają olimpiady specjalne, już nigdzie więcej nie ma – mówił wówczas dziennikarz Michał Olszański. – One się obroniły dlatego, że cały czas jest ta zasada równych szans, podziału sportowców na grupy, rywalizacja na danym poziomie, że jeden jest blisko drugiego. To czyni z tych zawodów coś fantastycznego.
Gdzie oglądać Igrzyska?
Michał Olszański, wielki przyjaciel Olimpiad Specjalnych, codziennie w Polskim Radiu relacjonuje Światowe Igrzyska w Los Angeles. Także w TVP1 codziennie – od 25 lipca do 3 sierpnia o godz. 16:45 – planowane są kroniki Igrzysk (2 sierpnia kronika wyemitowana zostanie wyjątkowo o godz. 13:40).
Materiały nt. Igrzysk znajdą się też:
- 4 sierpnia o godz. 23:00 w TVP Info i TVP Sport
- 4 lub 5 sierpnia o godz. 18:35 w programie Sport Telegram w TVP2
- 5 sierpnia o godz. 20:00 w Wiadomościach Sportowych w TVP1
Wydarzenia z Los Angeles relacjonujemy także na naszym portalu.
Wszystko dla siostry prezydenta
Igrzyska w Los Angeles to swego rodzaju powrót Olimpiad Specjalnych do domu, ponieważ ich matką nazywana jest Eunice Shriver, siostra prezydenta USA Johna Fitzgeralda Kennedy’ego. To dzięki niej w 1962 r. świat usłyszał o ich siostrze Rosemary i jej, ukrywanej dotąd, niepełnosprawności intelektualnej.
Rodzina Kennedych w 1931 r. Z tyłu z lewej przyszły prezydent USA, John F. Kennedy, przed nim siedzi Eunice, pierwsza z prawej siedzi Rosemary, fot. Richard Sears in the John F. Kennedy Presidential Library and Museum, Boston [public domain], via Wikimedia Commons
To dla niej Eunice Shriver zaczęła organizować w swojej posiadłości obozy sportowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. I dzięki niej także w 1968 r. w Chicago zorganizowano pierwsze Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Na trybunach zasiadło wtedy tylko 100 widzów, a zawodnicy byli tylko z USA i Kanady.
To wystarczyło jednak, by ruch rozwinął się do formy, w której widzimy go obecnie. Po śmierci Eunice, kierowanie Olimpiadami Specjalnymi przejął jej syn, Timothy Shriver, zaangażowany w nie do dziś.
Polskie 30-lecie
Do Polski idea dotarła 30 lat temu. Ruch Olimpiad Specjalnych w naszym kraju właśnie obchodzi okrągły jubileusz. Już dwa lata po jego powstaniu odbyły się pierwsze w Polsce igrzyska dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Były na nich tylko dwie dyscypliny – pływanie i lekkoatletyka.
Prezes Zarządu PFRON, Teresa Hernik, wręcza nominacje zawodnikom Olimpiad Specjalnych Polska
Obecnie Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne zrzesza ponad 17 tys. zawodników uprawiających 24 dyscypliny sportowe w 507 klubach i 18 Oddziałach Regionalnych. Warto pamiętać, że Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym rozpoczął się ruch Olimpiad Specjalnych. Prócz zawodników, uczestniczy w nim także 1,5 tys. trenerów, 659 członków rodzin i 7,5 tys. wolontariuszy.
Do Los Angeles Polscy zawodnicy wylecieli 21 lipca, natomiast dzień wcześniej odebrali nominacje olimpijskie na specjalnej uroczystości w Warszawie. Życzenia wielu medali złożyli zawodnikom: Adam Korol, minister sportu i turystyki, Stephen D. Mull, Ambasador USA w Polsce, Teresa Hernik, prezes Zarządu PFRON, Krzysztof Kosiński, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, oraz Ambasadorowie Olimpiad Specjalnych i wybitni sportowcy: Roman Kosecki i Andrzej Supron.
Zdjęcie grupowe po wręczeniu nominacji. Pierwszy z prawej: Janusz Wesołowski, zastępca prezesa Zarządu PFRON
Sponsorem polskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych na XIV Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Los Angeles jest Europejskie Centrum Odszkodowań S.A. Partnerami Olimpiad Specjalnych Polska są firmy Procter & Gamble, Novotel Warszawa Centrum i Coca-Cola. Instytucjami wspierającymi są zaś Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
**
Warto śledzić profil Olimpiad Specjalnych Polska na Facebooku: www.facebook.com/olimpiadyspecjalne, a także oficjalną stronę Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych: www.la2015.org.
Komentarze
-
dumna ciocia
25.07.2015, 20:19moja siostrzenica Monika poleciała tam jako nasza reprezentantka w tenisie stołowym - jesteśmy z niej BARDZO dumni. Chluba naszej rodziny!!!!!!!!!odpowiedz na komentarz -
Bardzo interesujący artykuł.
25.07.2015, 09:45Wiele ważnych informacji i ciekawie napisany temat o olimpiadzie specjalnej. Dzięki za info o relacjach w TV.odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz