Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nadpłata zasiłku pielęgnacyjnego

31.07.2015
Autor: Bożena

Dzień dobry, od początku maja br. ZUS przedłużył mi umiarkowany stopień niepełnosprawności (całkowita niezdolność do pracy). Zaraz po uzyskaniu dokumentów z ZUS, złożyłam wniosek do Miejskiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności w [do wiadomości red.], aby otrzymać kartę parkingową i móc ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny w MOPS. Niestety, wyznaczenie terminu komisji zabrało miejskiemu zespołowi orzekania prawie 2,5 miesiąca (w tym czasie występowali o moją kartotekę z poradni neurologicznej oraz do oddziału zespołu w Katowicach o przesłanie wcześniejszej dokumentacji, gdyż tam wcześniej mieszkałam). Licząc razem z terminem komisji, całość procedur zajmie 3 miesiące. Moje pytanie brzmi następująco: czy w MOPS mogę ubiegać się o nadpłatę zasiłku pielęgnacyjnego za te 3 miesiące?

Szanowna Pani,

Z opisu Pani sytuacji wynika, iż w chwili obecnej posiada Pani orzeczenie o niepełnpsprawności wystawione przez ZUS, a co za tym idzie, może Pani złożyć wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacujnego na podstawie wydanego orzeczenia przez ZUS, nie czekając na orzeczenie wydawane przez Miejski Zespół Orzekania o Niepełnosprawności.

 Przypominam, iż wniosek o ustalenie prawa do zasiłku może złożyć:

  • dziecko z niepełnosprawnością,
  • osoba z niepełnosprawnością powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • osoba z niepełnosprawnością powyżej 16. roku życia, legitymująca się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 21. roku życia,
  • osoba, która skończyła 75 lat (która nie ma ustalonego prawa do dodatku pielęgnacyjnego).

Więcej informacji na temat zasiłku pielęgnacyjnego przeczyta Pani na naszym portalu.

Ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1456) - plik PDF, 1 MB - zaznaczone jest, iż osoba o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (tak jak w Pani przypadku) oznacza:

  • niepełnosprawność w umiarkowanym stopniu w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
  • całkowitą niezdolność do pracy orzeczoną na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
  • posiadanie orzeczenia o zaliczeniu do II grupy inwalidów.

Należy pamiętać, że jeżeli wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego zostanie złożony w okresie trzech miesięcy od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustalone będzie począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Warto pamiętać o powyższym zapisie ustawy w przypadku ubiegania się o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Jeśli nawet jest bowiem luka pomiędzy datą wydania nowego orzeczenia a datą wygaśnięcia ważności poprzedniego orzeczenia, decydująca jest data złożenia wniosku o wydanie orzeczenia.

Jeśli natomiast wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego zostanie złożony po upływie 3 miesięcy od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, prawo do tego świadczenia będzie ustalone począwszy od miesiąca, w którym złożony został wniosek.

 Z poważaniem,

Joanna Hałat, doradca socjalny w Centrum Integracja w Katowicach

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas