Orzeczenie na niedowidzenie lewego oka (10%)
Chce wiedzieć, czy mogę ubiegać się o stopień niepełnoprawności, jeżeli tak, to jaki oraz co w związku z tym może mi przysługiwać. Witam. Mam 26 lat, w dzieciństwie miałem "ZEZ-a", wynikiem tej choroby mam znaczne niedowidzenie lewego oka (10%). Matka mi opowiadała, że kiedyś lekarz orzecznik powiedział, że nic mi nie przysługuje, bo widzę na drugie oko. Jeżeli tak, to dlaczego nie mogę iść do wojska i dostałem kategorie D, dlaczego nie mogę robić prawa jazdy na motor, samochód ciężarowy, autobus? Dlaczego nie mogę iść na studia lotnicze czy AWF? Moja, jakby to powiedzieć ironicznie, "sprawność" nie pozwala mi sprawnie żyć. Proszę o jakieś informacje, ewentualnie linki do ustaw, stron lub kontakt do osoby, która mogłaby mi pomocy w tej sprawie udzielić.
Szanowny Panie,
Przykłady, które Pan wymienił: kierowca autobusu, pilot czy sportowiec wymagają szczególnych predyspozycji oraz doskonałego stanu zdrowia, tylko niewiele osób spełnia kryteria by wykonywać ww. profesje. Z całą pewnością może znaleźć Pan interesujące i satysfakcjonujące zajęcia, studia itp. Nawet osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności często prowadzą interesujące życie zawodowe, uprawiają sport.
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, nie ma sformułowanego wprost katalogu schorzeń, uprawniających do wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Dlatego nie możemy stwierdzić, czy zostanie Pan uznany za osobę niepełnosprawną. Może Pan złożyć wniosek w Miejskim/Powiatowym Zespole Orzekania o Niepełnosprawności, właściwym dla miejsca zamieszkania, o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Orzeczenie wydawane jest m.in. na podstawie przedłożonej dokumentacji medycznej, zaświadczenia lekarskiego oraz oceny stanu zdrowia pacjenta.
Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności reguluje zasady wydawania orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Przy kwalifikowaniu do znacznego, umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności bierze się pod uwagę zakres naruszenia sprawności organizmu spowodowany przez np.: choroby narządu wzroku, w tym wrodzone lub nabyte wady narządu wzroku, powodujące ograniczenie jego sprawności, prowadzące do obniżenia ostrości wzroku w oku lepszym do 0,3 według Snellena, po wyrównaniu wady wzroku szkłami korekcyjnymi lub ograniczenie pola widzenia do przestrzeni zawartej w granicach 30 stopni.
Więcej informacji o orzekaniu o niepełnosprawności znajdzie Pan na naszym portalu.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie