Czy można odmówić matce wydania orzeczenia dziecka?
Odmówiono mi wydania orzeczenia o niepełnosprawności mojej 4-miesięcznej córki, ponieważ wniosek złożył mój mąż i wg urzędniczki powinnam mieć od niego upoważnienie do odbioru (chodzi o sam dokument, nie o pieniądze). Jak to się ma do określenia „przedstawiciel ustawowy” dziecka, czy zgodna z prawem była odmowa? Sprawujemy z mężem wspólnie opiekę nad dzieckiem i prowadzimy wspólne gospodarstwo, na komisji ds. orzekania byłam ja z dzieckiem. Bardzo proszę o odpowiedź.
Szanowna Pani,
Zgodnie z przepisami rodzice są przedstawicielami ustawowymi dziecka, pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Jeżeli dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską obojga rodziców, każde z nich może działać samodzielnie jako przedstawiciel ustawowy dziecka. Jednak żadne z nich nie może reprezentować dziecka:
- przy czynnościach prawnych między dziećmi pozostającymi pod ich władzą rodzicielską;
- przy czynnościach prawnych między dzieckiem a jednym z rodziców lub jego małżonkiem (chyba, że chodzi o bezpłatne przysporzenie na rzecz dziecka albo o dochodzenie alimentów od drugiego z rodziców).
W opisanej przez Panią sytuacji urzędnik nie miał podstaw do odmowy wydania orzeczenia o niepełnosprawności Państwa córki, co więcej - powinien podać podstawę prawną swojej decyzji.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie