Nadgodziny i praca w nocy osoby z lekkim stopniem
Witam. Mam pytanie dotyczące pracy w godzinach nadliczbowych i nocnych. A wiec jestem pracownikiem niepełnosprawnym o stopniu lekkim i mój pracodawca każe mi chodzić na nadgodziny i pracować w nocy. Ja nie pisałem żadnego wniosku, że chcę chodzić na nadgodziny. We wniosku do lekarza medycyny pracy nic nie było o tym, że się zgadzam, a lekarz wypisał tak, jak tam było - praca trzyzmianowa itd... Czy to jest ok? Czy mogę coś z tym zrobić? Dziękuję i pozdrawiam
Szanowny Panie,
Osoba niepełnosprawna, bez względu na to, jaki posiada stopień niepełnosprawności (w Pana przypadku jest to stopień lekki) nie może świadczyć pracy w godzinach nadliczbowych oraz w porze nocnej. Zasady te obowiązują pracownika od dnia następnego po przedłożeniu pracodawcy orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Dodatkowo zgodnie z przepisami Ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, z tym dodatkowym zastrzeżeniem, że w przypadku osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności czas pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
Regulacji ograniczających czas pracy osób niepełnosprawnych, zgodnie z art. 16. nie stosuje się w przypadku:
- osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
- gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
Ponadto, to pracodawca ponosi koszty ewentualnych badań z tym związanych.
A zatem w Pańskim przypadku jedyną możliwością, aby świadczyć pracę, jakiej wymaga od Pana pracodawca, jest uzyskanie zgody lekarza medycyny pracy i to wyłącznie na Pana wniosek (nie na wniosek pracodawcy). Jeżeli jednak nie wyraża Pan zgody na świadczenie pracy w godzinach nadliczbowym lub w godzinach nocnych, a pracodawca pomimo tego takiej pracy wymaga, może się Pan skontaktować z odpowiednim Okręgowym Inspektoratem Państwowej Inspekcji Pracy w celu ponformowania o nieprzestrzeganiu przez pracodawcę praw pracowniczych. Po wpłynięciu skargi do Państwowej Inspekcji Pracy, zostaną podjęte dalsze kroki w celu zbadania całej sprawy.
Z poważaniem,
Joanna Hałat, doradca socjalny w Centrum Integracja w Katowicach