Sztuczna zastawka a stopień niepełnosprawności
Witam serdecznie. W 2008 r. miałem wykonaną operację modo Bentall (wymieniono mi zastawkę aortalna oraz tętniakowato zmieniono aortę wstępującą wszczepiając conduit ATS medical ze sztuczna zastawką aortalną Nr 31). Moje pytanie: czy mogę ubiegać się o orzeczenie stopnia niepełnosprawności? Wiem, że minął już długi okres, ale dopiero niedawno uświadomiono mnie, że moge się niby o coś takiego ubiegać. Proszę o ustasunkowanie się do mojego pytania. Z poważaniem, Janusz
Szanowny Panie,
Zgodnie z przepisami, o orzeczenie o niepełnosprawności bądź też o stopniu niepełnosprawności może starać się:
- dziecko do 16. roku życia (bez orzekania o stopniu niepełnosprawności),
- osoby powyżej 16. roku życia (z ustalonym stopniem niepełnosprawności).
A zatem, jeżeli jest Pan osobą powyżej 16. roku życia, może ubiegać się Pan o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności bez względu na to, kiedy zaistniały przytoczone przez Pana dolegliwości zdrowotne.
Pokrótce opiszę, jak wygląda procedura uzyskania orzeczenia do celów pozarentowych (natomiast w przypadku, jeżeli dolegliwości jakich Pan doświadcza w wyniku przebytych operacji, powodują niezdolność do pracy, może się Pan również ubiegać o orzeczenie do celów rentowych, które umożliwi Panu otrzymanie odpowiednich świadczeń - informacje dotyczące orzekania o niepełnosprawności do celów rentowych znajdzie Pan na naszym portalu).
Powiatowe lub miejskie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności orzekają na wniosek osoby zainteresowanej, przedstawiaciela ustawowego tej osoby bądź też przedstawiciela ustawowego dziecka.
Wniosek o wydanie orzeczenia powinien zawierać:
- dane osobowe: imię i nazwisko wnioskodawcy, datę urodzenia, adres zamieszkania,
- cel uzyskania orzeczenia (np. uzyskanie świadczeń finansowych z pomocy społecznej, posiadania uprawnień do korzystania z ulg, karty parkingowej, możliwość korzystania z warsztatów terapii zajęciowej),
- uzasadnienie wniosku (czyli określenie sytuacji społecznej i zawodowej, informacje o tym, czy dana osoba ubiegała się wcześniej o ustalenie niepełnosprawności i czy pobiera świadczenia z ubezpieczania społecznego).
Poza tym wymagane są:
- zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się wnioskodawca (może to być lekarz pierwszego kontaktu); zaświadczenie takie ważne jest miesiąc od daty wydania i w tym czasie należy złożyć wniosek,
- oryginały lub uwierzytelnione kopie dokumentacji medycznej (historia choroby), umożliwiające ocenę stopnia niepełnosprawności,
- jeśli wniosek dotyczy uzupełnienia wydanego wcześniej orzeczenia o niezbędne wskazania, bez których dana osoba niepełnosprawna nie może korzystać z jakiejś ulgi, musi ona złożyć oświadczenie o posiadaniu prawomocnego orzeczenia, ale bez wymaganych wskazań (np. brak jest w dokumencie informacji, że jest niewidoma). Wymagane druki wniosku do wypełnienia można otrzymać w zespole ds. orzekania o niepełnosprawności (można się zwrócić do zespołu o przesłanie czystych wniosków pocztą).
Druki wniosku o wydanie orzeczenia oraz zaświadczenia lekarskiego można pobrać ze stron właściwych zespołów orzekających lub otrzymać je w ich siedzibach. Każdy zespół ma swoje wzory formularzy, gdyż rozporządzenie nie narzuca jednego ich wzoru.
Kompletne wnioski, wraz z dokumentacją choroby, składa się (lub wysyła listem poleconym) do Powiatowego lub Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Następnie oczekuje się na listowne powiadomienie o terminie posiedzenia składu orzekającego (otrzymuje się takie powiadomienie z wezwaniem do stawienia się w zespole, nie później niż 7 dni przed dniem posiedzenia).
Z poważaniem,
Joanna Hałat, doradca socjalny w Centrum Integracja w Katowicach