Warszawa: od soboty rusza Warszawa Singera
W ostatnim tygodniu sierpnia br. kultura żydowska na nowo rozgości się w Warszawie! Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest świętem wspólnego, polsko-żydowskiego dziedzictwa i stanowi okazję do przywrócenia pamięci o kulturze, którą stolica straciła w wyniku II wojny światowej.
Dzięki bogatemu programowi obfitującemu w występy wybitnych artystów z Polski i zagranicy, Warszawa ponownie stanie się tyglem kultur. Podobnie jak w zeszłym roku wydarzenia festiwalowe odbędą się także w innych miastach, związanych z pisarzem Isaacem Bashewis Singerem: Leoncinie, Radzyminie, Biłgoraju i Nowym Jorku.
Energetyczna melodia żydowska
Tegoroczną edycję festiwalu tradycyjnie zainauguruje koncert w Synagodze im. Nożyków, podczas którego usłyszymy najznakomitszych kantorów i chóry kantoralne: Alberto Mizrahiego, Ushi Blumenberga, Davida Weinbacha oraz 20-osobowego Chóru Kantorów z Jerozolimy Binyamin Choir pod dyrekcją Yotama Segal.
Gwiazdą koncertu finałowego festiwalu będzie Matisyahu – światowej sławy muzyk reggae, wokalista, raper, a także beatbokser. W jego wykonaniu publiczność będzie mogła usłyszeć fenomenalne połączenie energetycznych i pozytywnych rytmów z muzyką żydowską.
Koncert plenerowy „Noc klezmerów” będzie okazją do wysłuchania zespołów: Konsonans Retro z Ukrainy, wykonującego mieszankę mołdawskich, ukraińskich i żydowskich melodii; Vienna Klezmore Orchestra z Austrii, złożona z wszechstronnych muzyków pod kierownictwem artystycznym Fabiana Pollacka. Polskim akcentem klezmerskim będzie warszawska premiera najnowszej płyty „Ten” zespołu KROKE, jednego z najbardziej rozpoznawalnych składów klezmerskich na świecie.
Poezja i awangarda
Podczas tegorocznej edycji w Teatrze Żydowskim wystąpi z recitalem Grzegorz Turnau, który przedstawi m.in. swoje interpretacje pieśni Mordechaja Gebirtiga.
Na życzenie publiczności w Kościele Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim wystąpi książę muzyki kosher-gospel Joshua Nelson. Charyzmatyczny artysta, zaprezentuje swój nowy projekt, tworzony wspólnie z nowojorskimi muzykami oraz Sienna Gospel Choir z Warszawy.
Na festiwalu wystąpią także The Rose Ausländer Project w wykonaniu zespołu Sadawi z Niemiec, a także koncert Katy Carr brytyjskiej piosenkarki polskiego pochodzenia, liderki zespołu „Katy Carr and the Aviators”, który swoją ostatnią płytę „Paszport” poświęcił bohaterom i wydarzeniom II wojny światowej.
Swoje awangardowe adaptacje przedstawią również czołowi młodzi muzycy, reprezentujący tzw. nurt Nowej Muzyki Żydowskiej, m.in. Karolina Cicha oraz Raphael Rogiński.
Singer Jazz Festiwal po raz drugi
Dyrektorem artystycznym cyklu muzyki jazzowej podczas festiwalu jest Adam Baruch, światowej sławy krytyk muzyczny, organizator i działacz, współtworzący scenę muzyczną już od kilku dziesięcioleci. W programie jazzowym zaprezentują się: Kuba Stankiewicz Trio odkrywające twórczość Bronisława Kapera, bracia Oleś, Jazzpospolita, trio Jachna/Tarwid/Karch, duet Sławomir Pezda/Mateusz Gawęda, Elma. Gwiazdą jazzowej odsłony Festiwalu Warszawa Singera będzie wybitny izraelski jazzman, saksofonista Albert Beger.
Teatralne akcenty
Warszawa Singera nie ogranicza się tylko do muzyki. Festiwal to także miejsce na pokazy spektakli oraz małych form teatralnych.
„Głowa pełna ptaków” w reż. Mottiego Awerbucha (Izrael) z udziałem wybitnych izraelskich aktorów Uri Kowalskiego oraz Anabelli czy „Dybuk” w reżyserii Mai Kleczewskiej, to tylko niektóre przykłady działań teatralnych, które można zobaczyć na zakończenie lata.
Singer na Placu Defilad
Nowością XII edycji festiwalu jest włączenie w obszar działań terenu przed Pałacem Kultury i Nauki, miejscem, które przed wojną tętniło żydowskim życiem.
Dnia 22 sierpnia, wspólnie z inicjatywą Plac Defilad, odbędzie się całodniowe spotkanie z kulturą żydowską, m.in. spektakl w reż. Anny Smolar „Aktorzy żydowscy”, debata „My Żydzi polscy XXI wieku” oraz koncert Marka Dyjaka, zainspirowany muzyką żydowską. Publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w spacerze, podczas którego organizatorzy postarają się odtworzyć obraz przedwojennego układu ulic i terenu przed budową PKiN. W ogrodzie na Placu Defilad planowane jest także zasadzenie 7 roślin symbolizujących 7 płodów ziemi Izraela: winogrono, figa, daktyle, jęczmień, pszenica, granat, oliwka. Spotkanie na Placu Defilad zakończy się uroczystą Hawdalą z udziałem wybitnych kantorów.
W niedzielę 23 sierpnia na skwerze przy Centrum Kultury Jidysz (ul. Andersa 15) przez cały dzień będzie trwać piknik dla dzieci i rodzin. Na najmłodszych czekają atrakcje w m.in. literackich grach miejskich, warsztatach muzycznych i artystycznych. Starsi z kolei mogą zapoznać się z całoroczną ofertą kulturalną Centrum Kultury Jidysz, wziąć udział pokazowych lekcjach języka hebrajskiego i jidysz, slajdowiskach, warsztatach kulinarnych i muzycznych oraz spacerze po Muranowie.
Organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest Fundacja Shalom. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Gołda Tencer, aktorka, pieśniarka, reżyser, dyrektor Teatru Żydowskiego w Warszawie, od lat propagująca kulturę jidysz w Polsce i na świecie.
Dostępność?
Niestety mimo starań organizatorów wiele obiektów, w których odbywać się będą wydarzenia festiwalowe jest niedostępna dla osób z niepełnosprawnością. Pomocą i wsparciem służą wolontariusze z fundacji Shalom.
Osoby, korzystające z pomocy psów przewodników lub psów asystentów nie będą mogły wejść z nimi na teren Synagogi Nożyków podczas festiwalu.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz