Zaświadczenie o istnieniu niepełnosprawności od 3. roku życia
Czy dyrektor poradni neurologicznej dla dzieci może wydać dodatkowe zaświadczenie pacjentce po 18. roku życia o istnieniu niepełnosprawności od 3. roku życia, jeśli jest to w oryginale dokumentacji pacjenta, ale oryginalna dokumentacja została odebrana 12 lat temu z tej poradni? Lekarze, którzy mnie wtedy leczyli już nie żyją, ale w ZUS przekazano mi informację, że potwierdzenie w poradni od kiedy istnieje niepełnosprawność będzie przydatne na komisji lekarskiej do renty socjalnej.
Szanowna Pani,
Zgodnie z przepisami, podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych przechowuje dokumentację medyczną przez okres 20 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano ostatniego wpisu. Ponadto, wg informacji udzielonych przez Panią, dokumentacja medyczna została przekazana do innej placówki, zatem nawet jeśli nie minął okres, w którym dokumentacja powinna być przechowywana, to w tej placówce nie ma dokumentacji. Powinna się Pani zwrócić z prośbą do placówki, której została przekazana dokumentacja medyczna. Jeśli nie minął okres wymaganych dwudziestu lat, może Pani tam uzyskać zaświadczenie, poświadczające stan zdrowia już w dzieciństwie.
Zgodnie z przepisami renta socjalna przysługuje osobie, która:
- jest pełnoletnia oraz
- jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18. roku życia albo w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Przy ubieganiu się o ww. świadczenie konieczne jest przedstawienie dokumentacji medycznej, m.in. na podstawie której będzie można orzec, że niezdolność do pracy powstała w wymaganych przez ustawę okresach.
Więcej o rencie socjalnej przeczytać można na naszym portalu.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie