Własna firma rękodzielnicza
Witam. Chciałam prosić o poradę w sprawie rozpoczęcia działalności gospodarczej przez osobę niepełnosprawną. W tym momencie jestem zatrudniona na umowie o pracę na czas nieokreślony u jednego z krakowskich pracodawców. Jednak od pewnego czasu wykonuję ozdoby z piernika i chciałabym tym się zająć bardziej poważnie, a w chwilach gdzie brakowałoby zamówień na pierniki wykonywać biżuterię i inne drobiazgi autorskie. Oczywiście, dopóki nie będę w stanie się utrzymać z rękodzieła, nie chciałabym rezygnować z pracy u obecnego pracodawcy. Moje pytanie brzmi: chcąc założyć taką działalność rękodzielnika jaką wybrać formę rozliczenia z fiskusem i ZUS-em, aby potrącenia zabierały możliwie najmniejszą część mojego zarobku. W przyszłości, gdyby mi się udało, chciałabym przekształcić pierniki w działalność spożywczą, na dzień dzisiejszy niestety nie stać mnie na wynajem lokalu i jego remont pod kątem wymagań sanepidu. Będę wdzięczna za radę. Pozdrawiam.
Szanowna Pani,
Osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności mogą ubiegać się o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej. O ww. środki mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne w rozumieniu Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm.), zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotne lub poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu. Maksymalna wysokość pomocy wynosi piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku działalności rolniczej nie może przekroczyć 15 tys. euro. Kwotę dotacji określa umowa cywilnoprawna, która określa obowiązki stron ją zawierających (starosty i osoby niepełnosprawnej).
Osoba niepełnosprawna zainteresowana otrzymaniem takiej pomocy powinna złożyć wniosek do starosty właściwego ze względu na miejsce jej zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy, z którego również pobiera druk wniosku do wypełnienia. Wszystkie informacje można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy.
Niestety, jako osoba pozostająca w zatrudnieniu nie otrzyma Pani zatem ww. środków.
Jednak osoba niepełnosprawna prowadząca działalność gospodarczą może Pani otrzymać ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) refundację obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do wysokości odpowiadającej wysokości składki, której podstawą wymiaru jest kwota określona w art. 18 ust. 8 oraz w art. 18a Ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r. poz. 1442, z późn. zm.). Osoba posiadająca umiarkowany stopien niepełnosprawności otrzyma 60% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wnioski należy składać do PFRON.
Jako osoba prowadząca działalność gospodarczą może Pani też starać się o środki na dofinansowanie do wysokości 50% oprocentowania kredytu bankowego zaciągniętego na kontynuowanie tej działalności.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie