Kwalifikacja paraolimpijska w sprincie kajakowym
W dniach 19 - 23 sierpnia 2015r. w Mediolanie odbyły się Mistrzostwa Świata w sprincie kajakowym, podczas których zawodnik Mateusz Surwiło zdobył drugą kwalifikację paraolimpijską dla Polski.
Reprezentacja Polski Niepełnosprawnych brała po raz siódmy udział w Mistrzostwach Świata w Mediolanie. Grupa składała się z ośmiu osób, w tym z czterech zawodników Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego START Zielona Góra.
Sportowiec Mateusz Surwiło, podopieczny trenera Pawła Łukaszewicza, zdobył pierwszą kwalifikację paraolimpijską dla zielonogórskiego klubu, a drugą dla kraju.
Walka trwa!
Mateusz startował w 35-osobowej, najsilniej obsadzonej grupie KL3. W jednym z biegów półfinałowych zajął pierwsze miejsce z czasem 42.150, co w klasyfikacji wszystkich półfinalistów dało mu siódmy czas półfinału. W finale zajął VII miejsce z bardzo dobrym czasem - 41,507. Od miejsca medalowego dzieliły go niespełna 2 sekundy. Zwycięzca tej konkurencji Tom Kierey (Niemcy), uzyskał czas 39,270.
Dobrze wypadła Kamila Kubas podopieczna trenera Jana Durczaka, startująca w grupie KL1 - osób z największą niepełnosprawnością. W finale zajęła VII miejsce wynikiem 01:02.325. Rywalizację zwyciężyła Jeanette Chipinngton z Wielkiej Brytanii.
Polskiej zawodniczce zabrakło niewiele do uzyskania kwalifikacji na Igrzyska Paraolimpijskie (kwalifikacje uzyskało sześcioro pierwszych osób). Kamila będzie walczyć o udział w Igrzyskach podczas kolejnych Mistrzostw Świata w przyszłym roku w miejscowości Duisburg – Niemcy, gdzie jako jedna z czterech zawodniczek ma największe szanse.
Wygrana bez klasyfikacji
Katarzyna Leśkiewicz i Mirosław Rosiński podopieczni trenera Tomasza Głażewskiego startowali w konkurencjach nie objętych programem Igrzysk Paraolimpijskich. Rosiński, startujący na kanadyjce, zajął w swojej grupie VL3 - VIII miejsce uzyskując czas 54,436. Zwycięzcą został Caio Ribeiro de Carvalho z Brazylii z czasem 50,656.
W konkurencji Katarzyny Leśkiewicz VL1 startowały tylko dwie zawodniczki i z uwagi na to nie prowadzono klasyfikacji medalowej. Leśkiewicz wygrała finał z czasem 1:15,299, druga na metę przypłynęła Ann Yoshida (USA).
Od siedmiu lat Mistrzostwa odbywają się wspólnie dla zawodników pełnosprawnych oraz z niepełnosprawnością. Parakajakarze startują w trzech grupach startowych w zależności od rodzaju schorzenia narządu ruchu, na dystansie 200m, w konkurencji K1 i V1 (kanadyjka).
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz