Warszawa: opowiedz swoją historię
Jeśli lubisz słuchać ciekawych opowieści, czerpać z doświadczeń innych i nimi się inspirować - przyjdź i podziel się z innymi swoją historią. Nie ma podziału na publiczność i wykonawcę. Wystarczy chcieć słuchać lub/i opowiadać. Już 10 września stwórz Krąg Opowiadaczy.
"Krąg opowiadaczy" to cykl warsztatów-spotkań w ramach, których uczestnicy mogą wymieniać się historiami, opowieściami i anegdotami. Osoby zainteresowane mogą być skupione wokół miejsca, idei, jak i wywodzić się z określonego środowiska. Jednak założeniem projektu jest stworzenie formuły, która trafiałaby do szerokiej grupy odbiorców.
Projekt jest działaniem nowatorskim i eksperymentalnym. W ramach jego kolejnych odsłon autorka projektu Monika Grochowska wraz z uczestnikami opracuje najlepszą formułę pracy kręgu.
Oddziaływanie społeczne
Krąg wykorzystując moc bezpośredniego kontaktu i wspólnej przestrzeni może wspierać proces budowania więzi i tożsamości. Praca kręgu może pomagać marginalizowanym grupom społecznym w powrocie do głównego nurtu społecznego.
W sposób symboliczny, ale również bardzo realny "Krąg opowiadaczy" daje przestrzeń na swoją opowieść osobom np. starszym, uchodźcom, mniejszościom narodowym i wszelkim grupom defaworyzowanym. Zatem celem autorki jest zbadanie kręgu jako narzędzia terapeutycznego i więziotwórczego.
Miejsca opowieści
-
Muzeum Woli
Pierwszym miejscem pracy "Kręgu" będzie Muzeum Woli. Filarami programowymi placówki są działania partycypacyjne prowadzone wraz z mieszkańcami. Istotą tej części projektu jest wypracowanie z uczestnikami stałej formuły kręgu.
-
Warszawskie ZOO
Drugim miejscem "Kręgu" będzie niezwykły dom przedwojennego dyrektora ZOO Jana Żabińskiego. Z miejscem i rodziną przed wojną związanych było wielu intelektualistów i artystów. W czasie wojny Żabińscy ratowali na terenach ogrodu Żydów.
-
Placówka grupy marginalizowanej
Trzecim miejscem warsztatu będzie placówka skupiająca grupy dewaforyzowane - dom seniora, dom opieki społecznej, zakład karny, dom uchodźcy. Krąg będzie wspomagał proces wydobycia się z izolacji społecznej.
Projekt realizowany w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji pod mailem: krag.opowiadaczy@tlen.pl.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz