Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niedosłuch przy studiowaniu medycyny

09.09.2015
Autor: Tomasz

Mam 21 lat i poważnie zastanawiam się nad startowaniem na studia medyczne. Jestem osobą znacznie niedosłyszącą (70 i 80%-owy ubytek słuchu) i dlatego na obu uszach noszę aparaty słuchowe. Obawiam się, że aparaty słuchowe oraz mój niedosłuch uniemożliwią mi korzystanie z słuchawek lekarskich, które wydają się nieodzownym atrybutem każdego lekarza. Czy moje obawy są słuszne?

Szanowny Panie,

Na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie są przyjmowane osoby, które spełniają warunki rekrutacji ustalone przez uczelnię oraz posiadają świadectwo dojrzałości. Senat uczelni ustala warunki i tryb rekrutacji (w tym rekrutacji prowadzonej drogą elektroniczną dla poszczególnych kierunków studiów). Uchwałę podaje się do publicznej wiadomości do 31 maja roku poprzedzającego rok akademicki, którego uchwała dotyczy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kandydat m.in. do szkoły wyższej jest zobowiązany do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego. Badanie lekarskie ma na celu ocenę możliwości podjęcia i kontynuowania kształcenia ze względu na stan zdrowia kandydata do szkoły wyższej, który w trakcie praktycznej nauki podczas studiów będzie lub jest narażony na działanie czynników szkodliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia. Badanie takie przeprowadzają lekarze spełniający dodatkowe wymagania kwalifikacyjne (lekarz medycyny pracy). Skierowanie do odpowiedniego lekarza kandydat otrzymuje w dziale rekrutacji. Czy Pańska wada słuchu uniemożliwi przyjęcie na studia medyczne, orzeknie więc lekarz medycyny pracy w trakcie badania.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny  w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas