Pałac Prezydencki i Belweder „Obiektami bez barier”
Certyfikat „Obiekt bez barier” to integracyjny znak jakości. Ostatnio uhonorowano nim Pałac Prezydencki i Rezydencję Belweder, potwierdzając, że są miejscami dostępnymi dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
Jednym z głównych celów działalności Integracji jest likwidowanie barier w życiu osób z niepełnosprawnością, w tym architektonicznych, które można eliminować dzięki wdrożeniu zasad projektowania uniwersalnego.
Certyfikat „Obiekt bez barier” stanowi od dawna znak jakości poświadczający dostępność architektoniczną i cieszy się dużym uznaniem nie tylko w środowisku osób z niepełnosprawnością. Do grona posiadaczy prestiżowego certyfikatu Integracji – po kilku latach od pierwszych audytów tych budowli – dołączyły: Pałac Prezydencki i Belweder, Rezydencja Prezydenta RP.
– W ramach zadania podjęliśmy współpracę z pracownią architektoniczną w celu zaprojektowania możliwe najwyższego poziomu dostępności wejść oraz komunikacji pionowej w budynkach Belwederu i Pałacu Prezydenckiego – podkreśla Kamil Kowalski, audytor Integracji. – Wprowadzając modyfikacje w Pałacu Prezydenckim, dokonano wymiany wind wewnętrznych i wybudowano nowe pochylnie przy wejściach. W Belwederze, ze względu na ograniczenia związane z zabytkowym charakterem obiektu oraz możliwościami technicznymi, zainstalowane zostały dwa podnośniki pionowe przy wejściach, a także jeden, który umożliwia zjazd na poziom -1, na którym znajduje się wystawa poświęcona Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Zaudytowaliśmy te obiekty pod kątem m.in. poprawności wprowadzonych zmian, dostępności wejść, poszczególnych sal w obiektach, toalet – wymienia audytor Integracji. – Jednym z problemów, z którym musieliśmy się zmierzyć, była zbyt mała szerokość drzwi wejściowych, która zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami powinna wynosić min. 90 cm dla pojedynczego skrzydła. Z pomocą przychodzą jednak procedury obsługi, zgodnie z którymi pracownicy obiektów mają obowiązek otworzenia dodatkowego skrzydła drzwi m.in. dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich czy rodziców z dziećmi w wózkach.
Audytorzy zalecili też drobne poprawki dotyczące toalet dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Zmiany zostały już wprowadzone lub będą wprowadzone w najbliższym czasie. Ciekawostką jest – zwłaszcza dla osób zwiedzających te obiekty – że w przeciwieństwie do większości zabytków, możliwe jest tu dotykanie mebli i elementów wyposażenia. Dlatego w zaleceniach poaudytowych Integracji znalazła się propozycja, aby dokonano wyboru najciekawszych eksponatów. Zadaniem przewodników byłoby zaprezentowanie ich osobom z niepełnosprawnościami narządu wzroku.
Setki „Obiektów bez barier”
Integracja, wykorzystując swoje doświadczenie, prowadzi skuteczne działania zwiększające dostępność polskich instytucji publicznych i prywatnych. Pierwszy certyfikat „Obiekt bez barier” trafił w 2011 r. do kompleksu budynków Sejmu RP, który jest dziś dla innych instytucji wzorem dostosowania przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
W ciągu kolejnych lat działalności Integracja przeprowadziła audyty architektoniczne w kilkuset obiektach użyteczności publicznej, m.in. placówkach Poczty Polskiej, PKO BP, Citi Handlowego, Orange, PKN Orlen, w warszawskim centrum handlowym Arkadia i in. Rola audytorów Integracji polega głównie na sprawdzeniu stanu dostępności określonego obiektu, wskazaniu miejsc, w których znajdują się bariery ograniczające dostępność i zaproponowaniu rozwiązań, które pozwolą je zlikwidować lub zwiększyć standard w obiektach dostępnych.
– Dostępność architektoniczna to najbardziej podstawowy wymiar integracji społecznej osób z niepełnosprawnością – podkreśla prezes Integracji, Piotr Pawłowski. – Bardzo nas cieszy, że siedziby najwyższych władz państwowych są dostępne. Jest to ważne zarówno w wymiarze symbolicznym, jak i praktycznym, zwraca bowiem uwagę osobom, które mają wpływ na kształtowanie naszej rzeczywistości, na potrzebę zapewnienia dostępności. Przyznanie certyfikatów obiektom zarządzanym przez Kancelarię Prezydenta RP to nie tylko zaszczyt, ale także powód do dumy dla zespołu ekspertów Integracji.
Więcej informacji o współpracy z Integracją w zakresie dostępności architektonicznej, serwisów internetowych, szkoleń dotyczących m.in. obsługi klientów z niepełnosprawnością, a także zasad uzyskiwania certyfikatów udziela Rafał Chmura, tel.: 505 603 014, e-mail: ekspert@integracja.org.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz