Przejdź do treści głównej

Psi przewodnicy

Dobrze wyszkolony pies przewodnik, to nieoceniona pomoc dla swojego niewidomego opiekuna. Potrafi odszukiwać i wskazywać przejścia dla pieszych, przystanki, schody, drzwi do budynków, wolne miejsca w środkach transportu, a także omijać przeszkody i bezpiecznie przeprowadzać osobę niewidomą przez ulicę. O tym, jak dokładnie wygląda psia pomoc i na czym polega szkolenie psów przewodników w odcinku programu „Misja Integracja”.

Gościem Piotra Pawłowskiego jest Sebastian Grzywacz z Fundacji Ponad Słowami, który w wieku 33 lat stracił wzrok w wypadku komunikacyjnym. Po przejściu traumy związanej z utratą wzroku, podjął decyzję, że chce wrócić do codziennego funkcjonowania. Kluczową rolę w tym procesie odegrał pies Rollek rasy Chesapeake Bay Retriever, który dziś jest dla Sebastiana nie tylko przewodnikiem, ale i najlepszym przyjacielem. Dzięki pomocy Rollka, Sebastian jest samodzielnym, aktywnym, pełnym energii i pasji człowiekiem, który z sukcesami realizuje się na polu zawodowym i osobistym.

Prowadzący rozmawia z gościem na temat specyfiki pracy psów przewodników, co należy do ich głównych zadań, w jakich obszarach są szczególnie pomocne osobom niewidomym oraz jakie były jego początki pracy z Rollkiem, który został wyszkolony przez Fundację Vis Maior, specjalizującą się w szkoleniu czworonogich przewodników.

Z kamerą programu „Misja Integracja” byliśmy na jednym z takich szkoleń w warunkach miejskich, które poprowadził Tomasz Jakubowski, doświadczony instruktor szkolenia psów i trener agility. Podczas nagrania obserwowaliśmy z bliska, jakie są metody treningowe psów, jak brzmią komendy oraz jakie umiejętności nabywa pies. Dowiedzieliśmy się też, jak długo trwa szkolenie oraz jakimi cechami musi się wyróżniać pies, aby mógł pracować z osobami niewidomymi.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Powiązane filmy

Prawy panel

Wspierają nas