Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Osteofity a orzeczenie

20.10.2015
Autor: teresa

Czy osteofity na odcinku piersiowym całym, haluksy na obu stopach, choroba wrzodowa są przesłanką o ubieganie się o lekki stopień niepełnosprawności?

Szanowna Pani,

W przypadku ubiegania się o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub wskazaniach do ulg i uprawnień, osobą upoważnioną do wydania opinii w powyższej sprawie, jest lekarz orzekający. Jeżeli uzna, że spełnione są przesłanki do uzyskania przez Panią statusu osoby niepełnosprawnej, wyda orzeczenie o zaliczeniu do osób niepełnosprawnych lub odpowiedniego stopnia niepełnosprawności czy też odpowiednich wskazaniach do ulg i uprawnień.

Posiadane schorzenia, choroby, niedyspozycja nie stanowią jeszcze o niepełnosprawności. Jeśli jednak ten stan utrudnia lub uniemożliwia codzienne funkcjonowanie według Pani oceny, należy złożyć wniosek o uzyskanie orzeczenia. To, czy zostanie przyznane orzeczenie o niepełnosprawności i w jakim stopniu, zależeć będzie tylko i wyłącznie od lekarza orzekającego.

Zgodnie z przepisami Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy.

Proszę pamiętać, aby zgromadzić i dołączyć do wniosku dokumentację medyczną: karty informacyjne leczenia szpitalnego, dokumentację medyczną z przebiegu leczenia ambulatoryjnego, wyniki dodatkowych badań diagnostycznych, konsultacje specjalistyczne itp. - o ile były wydane podczas przebiegu choroby. Orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka oraz w jakim stopniu ten stan zaburza powrót do odpowiedniego funkcjonowania lub samodzielnej egzystencji oraz czy choroba rokuje poprawę.

Orzekanie o niepełnosprawności do celów pozarentowych, a więc do uzyskania ulg i uprawnień, jest w gestii Powiatowych/Miejskich Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Natomiast, aby uzyskać orzeczenie do celów rentowych, należy złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), gdzie zostanie orzeczona zdolność lub niezdolność do pracy.


Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. 1997 nr 123 poz. 776).
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. (Dz.U. 2003 nr 139 poz.1328).

Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas