O sporcie paraolimpijskim w programie „Misja Integracja”
Niespełna rok pozostał do rozpoczęcia XV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. To doskonała okazja do rozmowy z Łukaszem Szeligą, nowym prezesem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, na temat naszych reprezentantów, ich przygotowań do tak wielkiego sportowego wydarzenia i dyscyplin, które mogą zaowocować medalami, a także roli mediów w promocji sportu paraolimpijskiego w Polsce. Premiera 26 września br. o godz. 8.35 w TVP Regionalna.
Wielkie sukcesy polskich sportowców na Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku obudziły apetyt na więcej wśród zawodników, działaczy i kibiców. Wywalczone wówczas aż 36 medale, dały Polakom wysokie 9. miejsce w klasyfikacji generalnej. Przed sportowcami, którzy wezmą udział w przyszłorocznej Paraolimpiadzie, stoi zatem nie lada wyzwanie. Jednak wiedząc, jak ogromny potencjał i siła w nich drzemią możemy mieć realne nadzieje, że za rok poprzeczka zostanie zawieszona jeszcze wyżej.
Do rozmowy na temat polskiego sportu paraolimpijskiego, Piotr Pawłowski zaprosił Łukasza Szeligę, prezesa Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego oraz Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”, reprezentanta Polski w narciarstwie alpejskim na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Nagano, Salt Lake City i Turynie, który miał okazję wykazać się również jako trener polskiej reprezentacji paraolimpijczyków. Jego podopieczni Maciej Krężel i Anna Ogarzyńska, osiągnęli medalowe pozycje w Pucharze Świata i Pucharze Europy.
Prowadzący porozmawia z Łukaszem Szeligą o tym, w jakich dyscyplinach będzie reprezentowany nasz kraj podczas zbliżających się Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, w jakich konkurencjach nasi sportowcy są najmocniejsi oraz dlaczego media powinny w większym stopniu włączyć się w propagowanie i promocję sportu paraolimpijskiego.
- Ja cały czas rozmawiam z mediami na temat tego, żeby pokazywać naszych zawodników w szerszym zakresie i w takim czasie antenowym, który spowoduje, że ktokolwiek będzie miał szansę zobaczyć sportowców paraolimpijskich w akcji – powiedział Łukasz Szeliga. - Myślę, że jest to szalenie ważne z dwóch powodów: jednym z nich jest zwykła możliwość marketingowego wypracowania sobie poziomu komunikacji ze sponsorami, a druga sprawa to kwestia związana z edukacją i rolą informującą innych niepełnosprawnych w naszym kraju, bo to blisko 5 milionów osób. W związku z tym wydaje mi się, że jest to na tyle szeroka grupa ludzi, że warto byłoby pokazywać naszych sportowców jako przykład na to, że sport jest możliwością zrehabilitowania się – dodał.
W programie udowodnimy, że niemal każda osoba z niepełnosprawnością może znaleźć sport dla siebie. Jedną z takich dyscyplin jest Boccia, która zdobyła ogromną popularność wśród osób z najcięższymi schorzeniami narządu ruchu tj. najbardziej skomplikowanymi postaciami mózgowego porażenia dziecięcego lub innymi ciężkimi uszkodzeniami centralnego układu nerwowego. Boccia jest dyscypliną paraolimpijską, która posiada nie tylko duże walory sportowo-rehabilitacyjne, ale też sprawdza się jako gra integracyjna, ucząc tolerancji, cierpliwości i szacunku dla inności fizycznej. Przekonaliśmy się o tym, będąc na jednym z treningów Klubu Sportowego „KONAR” w Warszawie.
Z kamerą programu byliśmy też na rozgrywkach Pucharu Świata w szermierce na wózkach „Szabla Kilińskiego”, który jest organizowany w Polsce od 2001 roku i jest największą tego typu imprezą na świecie.
Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:35 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątek o godz. 7:00 oraz 15:40.
Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.
Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@integracja.org.
TVP Regionalna dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:
NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz