Świadczenie pielęgnacyjne - odwołanie
Na syna pobierałam świadczenie pielęgnacyjne od urodzenia. Z wejściem w życie ustawy 15 maja 2014 roku, pracownik MOPS od samego początku wprowadził mnie w błąd, że nie należy mi się żadne świadczenie. Odwoływałam się do SKO, które mi uchyliło decyzję na opiekuna, a do dzisiejszego dnia walczę o odzyskanie różnicy pomiędzy zasiłkiem dla opiekuna a świadczeniem pielęgnacyjnym, ponieważ MOPS nie chce uchylić decyzji od 15 maja tylko od 1 grudnia 2014 roku. Gdzie dalej mam się zwrócić o pomoc, ponieważ jestem oszukana przez MOPS?
Szanowna Pani,
Droga postepowania w powyższej sprawie jest określona w Kodeksie postepowania administracyjnego. Jeżeli nie zgadza się Pani z treścią wydanej decyzji, przysługuje Pani prawo odwołania się od niej. Odwołanie powinno nastąpić w ciągu 14 dni od dnia, w którym otrzymaliśmy decyzję. Warto zwrócić jednak uwagę, że przepisy szczególne mogą terminy te wydłużyć lub skrócić, jednak stosowna informacja musi znaleźć się w pouczeniu, które dołączone jest do decyzji. Powinna być podana również informacja, do jakiego organu odwoławczego możemy wnieść sprzeciw lub wyjaśnienie, że wydana decyzja ma formę ostateczną. Gdy jesteśmy niedozwoleni z decyzji, po wyczerpaniu drogi odwoławczej mamy prawo do złożenia skargi do sądu administracyjnego.
Warto również skorzystać z bezpłatnej porady prawnej w najbliższym miejscu Pani zamieszkania np. w biurze porad obywatelskich. W województwie warmińsko-mazurskim może to być:
Biuro Porad Obywatelskich Mikołajki
ul. Jana Pawła II 1,11-730 Mikołajki
tel.: 87 421 50 38, 601 344 313
e-mail: bpomikolajki@o2.pl
Biuro udziela informacji i porad w siedzibie biura oraz telefonicznie, listownie i mailowo.
Biuro czynne jest we wtorki w godz. 10-15 oraz w czwartki w godz. 11-16.
Z poważaniem,
Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia