Dla kogo mieszkania chronione?
Mieszkanie chronione jest świadczeniem niepieniężnym z pomocy społecznej. Pobyt w takim mieszkaniu może być przyznany osobie, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność albo chorobę potrzebuje wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki.
Zgodnie z przepisami ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, pobyt w mieszkaniu chronionym może być przyznany w szczególności: osobie z zaburzeniami psychicznymi, osobie opuszczającej rodzinę zastępczą, placówkę opiekuńczo-wychowawczą, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, zakład dla nieletnich, a także cudzoziemcowi, który uzyskał w Polskce status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą.
Mieszkanie chronione jest formą pomocy społecznej przygotowującą osoby tam przebywające, pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia albo zastępującą pobyt w placówce zapewniającej całodobową opiekę. Mieszkanie chronione ma zapewniać warunki samodzielnego funkcjonowania w środowisku, w integracji ze społecznością lokalną.
Prowadzenie mieszkań chronionych
Mieszkanie chronione może być prowadzone przez każdą jednostkę organizacyjną pomocy społecznej lub przez organizację pożytku publicznego. Jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej są: regionalny ośrodek polityki społecznej, powiatowe centrum pomocy rodzinie, ośrodek pomocy społecznej, dom pomocy społecznej, placówka specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego, placówka opiekuńczo-wychowawcza, ośrodek adopcyjno-opiekuńczy, ośrodek wsparcia i ośrodek interwencji kryzysowej. Zgodnie z ustawą każda z tych jednostek może zatem prowadzić mieszkanie chronione.
Prowadzenie i zapewnienie miejsc w mieszkaniach chronionych (co stanowi odrębne czynności) należy do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym. Natomiast prowadzenie mieszkań chronionych dla osób z terenu więcej niż jednej gminy należy do zadań własnych powiatu.
Zadania pomocy społecznej w gminach wykonują ośrodki pomocy społecznej. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) udziela kierownikowi ośrodka pomocy społecznej upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych w indywidualnych sprawach z zakresu pomocy społecznej należących do właściwości gminy (upoważnienie to może być także udzielone innej osobie na wniosek kierownika ośrodka pomocy społecznej).
Zadania pomocy społecznej w powiatach wykonują powiatowe centra pomocy rodzinie (zadania powiatowych centrów pomocy rodzinie w miastach na prawach powiatu realizują miejskie ośrodki pomocy społecznej). W indywidualnych sprawach z zakresu pomocy społecznej należących do właściwości powiatu decyzje administracyjne wydaje starosta lub z jego upoważnienia kierownik powiatowego centrum pomocy rodzinie i inni pracownicy centrum upoważnieni na wniosek kierownika.
Uzyskanie miejsca w mieszkaniu chronionym
Właściwość miejscową gminy ustala się według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie z pomocy społecznej. Świadczenia z pomocy społecznej są zasadniczo udzielane na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego.
Przyznanie świadczenia następuje w formie decyzji administracyjnej. Decyzję administracyjną o przyznaniu lub o odmowie przyznania świadczenia wydaje się po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, mającego na celu ustalenie całości sytuacji rodzinnej, zdrowotnej, mieszkaniowej i dochodowej osoby ubiegającej się o dane świadczenie.
Przykład: Jan K. ubiega się o miejsce w mieszkaniu chronionym dla osób z zaburzeniami psychicznymi miejskiego ośrodka pomocy rodzinie w Kielcach. Warunkami udzielenia pomocy będą m.in.: złożenie przez niego pisemnego wniosku o miejsce w mieszkaniu chronionym, sporządzenie wywiadu środowiskowego przez pracownika socjalnego w miejscu zamieszkania Jana K., wydanie pozytywnej opinii przez zespół konsultacyjny miejskiego ośrodka pomocy rodzinie (w składzie: psycholog, psychiatra, pielęgniarka psychiatryczna i pracownik socjalny) o celowości umieszczenia Jana K. w mieszkaniu chronionym, zapoznanie się przez niego z regulaminem mieszkań chronionych, podpisanie i przestrzeganie przez Jana K. porozumienia dotyczącego działań mających na celu przezwyciężenie jego trudnej sytuacji życiowej oraz wydanie decyzji administracyjnej. Od wydanej decyzji Janowi K. będzie przysługiwać odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (za pośrednictwem dyrektora ośrodka pomocy rodzinie) w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji. Co ważne, odwołanie od decyzji w sprawie świadczeń pomocy społecznej może złożyć również inna osoba, za zgodą osoby ubiegającej się o świadczenie. Na podstawie wydanej decyzji Jan K. nie uzyska oczywiście własności, lecz jedynie – związane ściśle z jego osobą - uprawnienie do pobytu w mieszkaniu chronionym. |
Należy pamiętać, że pobyt w mieszkaniu chronionym ma charakter
odpłatny. Opłatę za pobyt w mieszkaniu chronionym ustala podmiot
kierujący w uzgodnieniu z osobą kierowaną, uwzględniając przyznany
zakres usług. Osoby te nie ponoszą jednak opłat, jeżeli dochód
osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie nie
przekracza kwoty kryterium dochodowego (obecnie są to odpowiednio:
477 zł oraz 351 zł).
Rada powiatu lub rada gminy w drodze uchwały ustala, w zakresie
zadań własnych, szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności za pobyt
w mieszkaniach chronionych.
Osoby usamodzielniane
Zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej, osoba, która osiągnęła pełnoletność w rodzinie zastępczej, oraz osoba pełnoletnia opuszczająca placówkę opiekuńczo-wychowawczą typu rodzinnego i socjalizacyjnego, dom pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży oraz schronisko dla nieletnich, zakład poprawczy, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, młodzieżowy ośrodek socjoterapii zapewniający całodobową opiekę i młodzieżowy ośrodek wychowawczy (zwana „osobą usamodzielnianą") – przy spełnieniu dalszych wymogów określonych w ustawie - powinna zostać objęta m.in. pomocą w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych, w tym w mieszkaniu chronionym.
Warunkiem uzyskania pomocy jest zobowiązanie się osoby usamodzielnianej do realizacji indywidualnego programu usamodzielnienia, opracowanego wspólnie z opiekunem usamodzielnienia, zatwierdzonego przez kierownika powiatowego centrum pomocy rodzinie.
W realizacji indywidualnego programu usamodzielnienia osobę usamodzielnianą wspiera opiekun usamodzielnienia, którym może być, po wyrażeniu zgody, jedno z rodziców zastępczych, dyrektor placówki rodzinnej, pracownik socjalny powiatowego centrum pomocy rodzinie, wychowawca, psycholog lub pracownik socjalny całodobowej placówki opiekuńczo-wychowawczej, domu pomocy społecznej, schroniska dla nieletnich, zakładu poprawczego, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, specjalnego ośrodka wychowawczego, młodzieżowego ośrodka socjoterapii zapewniającego całodobową opiekę, młodzieżowego ośrodka wychowawczego, albo inna osoba wskazana przez osobę usamodzielnianą.
Pomocy w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych, w tym w mieszkaniu chronionym, udziela starosta właściwy ze względu na miejsce osiedlenia się osoby usamodzielnianej. Osoba usamodzielniana zamieszkująca w mieszkaniu chronionym jest obowiązana do ponoszenia częściowych kosztów utrzymania tego mieszkania proporcjonalnie do swoich dochodów. W uzasadnionych przypadkach starosta może jednak zwolnić ją z ponoszenia opłat.
Komentarze
-
Chciałbym uzyskać informację na temat pobytu w mieszkaniu chronionym osób o różnym stopniu niepełnosprawności. Mam 67 lat, choruję na chad i od pewnego czasu korzystam z takiej pomocy. Problem w tym, że niedawno przydzielono mi jako współlokatora osobę, która nie przestrzega żadnych norm wzajemnych relacji. Jest niechlujna, na zwrócenie uwagi reaguje agresją a co najgorsze, za nic ma stosowanie się do zasad związanych z pandemią. Na moją prośbę, kierownik ops dostarczył płyn do dezynfekcji, oczekując od pań opiekunek kontroli. Problem w tym, że obie panie mają umowę na godzinę dziennie, tak że ich działania ograniczają się jedynie do pouczeń. Każdego dnia żyję w napięciu i lęku przed zakażeniem, co w moim wieku jest zapewne zrozumiałe. Ops. nie reaguje na moje interwencje, a ja jestem już na skraju wyczerpania. Co mam robić, gdzie szukać wsparcia ? Proszę mi pomóc.odpowiedz na komentarz
-
Igor lat 32
08.11.2017, 12:29Mam problem kto powinien inwestować w mieszkanie przystosowane dla nas osób niepełnosprawnych palce za mieszkanie 400 złotych a sam musiałem tez włożyć kasę na jego remontodpowiedz na komentarz -
Emilia lat 30
08.11.2017, 12:25Mieszkałam w takim mieszkaniu z chłopakiem i on pił i chcialam pomoc a zostałam odelegIwana z tego mieszkania co mogę zrobić robić w takiej sytuacji gdzie nie mam w danej chwili mieszkać Mój chłopak chce iść na leczenie żebyśmy na nowo zamiesznakali czy my jako osoby niepełnosprawne mAmy jakieś prawo to wykupić tego mieszkania jeśli nasze stowarzyszenie tylko podejmuje je od tbs Czy powinnam mieć jakieś pismo ze mnie z tamtą oddelegowano proszę o pomocodpowiedz na komentarz -
Status mieszkania chronionego
13.10.2017, 19:33Witam.Jestem mężczyzną (46 lat) z orzeczonym od 2002 roku umiarkowanym stanem niepełnosprawności psychicznej.Mieszkam z matką w mieszkaniu tak zwanym komunalnym (kwaterunkowym).Jak i czy w ogóle moglibyśmy z mamą (mama zdrowa, 64 lata) przekształcić nasze mieszkanie w CHRONIONE ?odpowiedz na komentarz -
Mieszkanie chronionr
22.06.2017, 18:14Corka 25 lat,ma córke 4 latla niepełnosprawną. Nie wie jak ma załatwić mieszkanie chronione. Spełnia wszystkie warunki aby je otrzymać .prosze o ppofpowirćodpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz